Ułatwienia dostępu

Wciąż żyjemy – wystawa

9

Wciąż żyjemy – wystawa

Za nami na wernisaż wystawy fotograficznej ZCO “Wciąż żyjemy”, której bohaterami są pacjentki i pacjenci naszego szpitala. To jedna z aktywności ZCO wpisująca się w obchody października – miesiąca świadomości raka piersi. Wernisaż odbył się w 26 października w Galerii przy Cerkwi w Filharmonii Szczecińskiej, a wystawę będzie można oglądać do 26 listopada.

Bohaterkami i bohaterami projektu fotograficznego są wspaniali, zwykli ludzie – pacjenci naszego szpitala, osoby, które zmierzyły się z chorobą nowotworową i zdecydowały się o niej opowiedzieć. Tytuł:  „Wciąż żyjemy” – to słowa jednej z bohaterek wystawy – i wydaje się, że idealnie podsumowuje nasze rozmowy z pacjentami na temat choroby onkologicznej, przeżyć z nią związanych oraz wartości, które pomimo ciężaru, z jakim przyszło im się zmagać, choroba pozwoliła odkryć na nowo.

„Pierwszą reakcją na informację o chorobie nowotworowej i o konieczności leczenia jest strach, szok. Zdarza się też złość albo smutek. Zwykle jednak emocji jest tak dużo i zmieniają się tak szybko, że – jako pacjenci, zanurzeni w nich – czasami nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego uporządkować, nazwać, przyjąć. Czujemy się wprost zalani emocjami, obezwładnieni. Albo nie czujemy nic. Jakbyśmy byli wewnętrznie sparaliżowani. Ktoś obserwujący nas z zewnątrz mógłby nawet uznać, że jesteśmy bardzo spokojni, wszystko rozumiemy i ze wszystkim się zgadzamy – ponieważ się nie odzywamy, kiwamy głową i nawet nie uroniliśmy łzy. Tak naprawdę jesteśmy bardzo często w takich chwilach zamrożeni – co jest odruchem obronnym zapisanym w układzie nerwowym, automatycznie się uruchamiającym w  kryzysie – a pod skorupą uczucia i myśli po prostu buzują. Nie wiemy, jak to wszystko wyrazić, próbujemy jakoś upchnąć w sobie, powstrzymać, zwykle z obawy, że zupełnie porwie nas rwąca rzeka obaw, bezradności i rozpaczy.” – mówi psychoonkolog ZCO Anna Kołodziejska, na co dzień pracująca w ZCO z pacjentami z doświadczeniem choroby nowotworowej.

Ta wystawa została stworzona z myślą o tych, którzy właśnie usłyszeli diagnozę: rak. Dla tych, którzy wątpią, czy im się uda. Dla tych, którzy czują lęk. Dla tych, którzy potrzebują motywacji i pozytywnych przykładów, wzmacniających w trudnej terapii onkologicznej. Dla wszystkich, którzy muszą upewnić się, że współczesna medycyna leczy raka z sukcesami. I wreszcie dla tych, którzy nie pamiętają o badaniach profilaktycznych lub celowo je pomijają, nie wykorzystując w ten sposób szans na zdrowie.

Zdjęcia, które wykonała Pani Anna Jazukiewicz (wobiektywieani.pl) posłużyły nie tylko do wystawy – wykorzystaliśmy je także w kalendarzu profilaktycznym ZCO na 2024 rok.

Wystawa zdjęć w Filharmonii potrwa do 26 listopada, później zostanie wyeksponowana na korytarzach przyszpitalnej przychodni w Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi ZCO (budynek nr 8.), gdzie będzie pełnić rolę szczególnego zaproszenia do regularnych badań profilaktycznych.

Naszym bohaterom – pacjentkom i pacjentom ZCO dziękujemy za zaufanie, podzielenie się swoim doświadczeniem i udział w projekcie. Za poświęcony czas i bezinteresowną współpracę dziękujemy Annie Jazukiewicz (fotografia) oraz Karolinie Góreckiej (Szynkowska.make-up), a za pomoc w zorganizowaniu wystawy – Pani Dorocie Serwie, dyrektorce Filharmonii w Szczecinie.

Projekt zrealizowany przez ZCO, został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.