Ułatwienia dostępu

Dział Fizjoterapii Onkologicznej

Dział Fizjoterapii Onkologicznej

Dział Fizjoterapii Onkologicznej skupia wykwalifikowanych fizjoterapeutów wyspecjalizowanych w pracy z pacjentami onkologicznymi. Nasi fizjoterapeuci pracują z pacjentami na zlecenie lekarza prowadzącego, często już od pierwszej doby po zabiegach operacyjnych, łóżku pacjenta. 

 

Zajęcia dla pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu zazwyczaj odbywają się w grupach, w oddziałach, w wyznaczonych do tego salach i miejscach do rehabilitacji. Ćwiczenia zawsze dobierane są pod aktualny stan chorego, jego potrzeby i na zlecenie lekarza prowadzącego. Fizjoterapeuci ustalają cel długo i krótkoterminowy i wspólnie z pacjentami dążą do jego realizacji. Nasi specjaliści współpracują także z pacjentami w ramach kompleksowej opieki obrzękowej, m.in. uczą technik automasażu i zapobiegania obrzękom pooperacyjnym.

 

Rehabilitacja w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii prowadzona jest w każdym z oddziałów szpitalnych. Opieką rehabilitacyjną obejmowani są wszyscy pacjenci w Oddziale Intensywnej Terapii i Chirurgii Pooperacyjnej. Od pierwszej doby pooperacyjnej opieką rehabilitantów otaczani są pacjenci leczeni z powodu nowotworu piersi, po limfadenektomiach oraz pacjenci po operacjach w obrębie jamy brzusznej.

 

Fizjoterapeuci zajmują się także szybką rehabilitacją poszpitalną pacjentek leczonych z powodu nowotworów piersi.  Nasz zespół współpracuje także z osobami skierowanymi do poradni prehabilitacyjnej, gdzie pomagają pacjentom w przygotowaniu się do terapii onkologicznych.

Od pierwszej dobry po zabiegu pacjenci są otoczeni opieką fizjoterapeutyczną. Prowadzone są ćwiczenia metodą PNF, ćwiczenia czynne, wspomagane, oddechowe. Stosujemy również u pacjentów kinesiotaping, który poprzez odpowiednie aplikacje przyśpiesza proces przywracania sprawności. Dzięki szybkiej rehabilitacji zapobiegamy powikłaniom w postaci utraty masy i siły mięśniowej, zakrzepicy żył czy zapaleniom płuc. Wszystkie te możliwości znacząco zwiększają szanse przeżycia i wyleczenia pacjentów onkologicznych.

Pacjentki ZCO z nowotworem piersi mogą możliwość skorzystania z przedoperacyjnej konsultacji fizjoterapeutycznej w Oddziale Chirurgii Onkologicznej (II piętro pokój 217).

W oddziale Radioterapii Klinicznej i Oddziale Onkologii Klinicznej rehabilitacja prowadzona jest na zlecenie lekarza prowadzącego.

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii dysponuje dwoma salami gimnastycznymi w Oddziale Chirurgii Onkologicznej i Radioterapii Klinicznej oraz kącikami rehabilitacyjnymi w Oddziale Radioterapii Klinicznej oraz Onkologii Klinicznej.

 

Rehabilitacja poszpitalna dla pacjentów Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii prowadzona jest również w Ośrodku Rehabilitacji Onkologicznej ZCO, przy ul. Strzałowska 27 (budynek po drugiej stronie ulicy, naprzeciwko szpitala). Przy rejestracji wymagane jest skierowanie do Poradni Rehabilitacji od lekarza prowadzącego w oddziale ZCO lub lekarza POZ. Więcej informacji o Ośrodku:  https://onkologia.szczecin.pl/department/osrodek-rehabilitacji-onkologicznej/

Kontakt

Kontakt z fizjoterapeutami pracującymi z pacjentami podczas hospitalizacji w ZCO – przez dyżurki pielęgniarek oddziału chirurgii lub radioterapii:

Fizjoterapeuci

mgr fizjoterapii Ilona Charęza 

mgr fizjoterapii Artur Wojda

mgr fizjoterapii Sylwia Stachowicz – Hawrylak

mgr fizjoterapii Agata Bagrowska – Kaliś

mgr fizjoterapii Teresa Stawarz

mgr fizjoterapii Michał Bartoszewicz

mgr fizjoterapii Ignacy Sulżyc

mgr fizjoterapii Agnieszka Drabik

IMG 8566 Edytuj
Kierownik działu fizjoterapii onkologicznej

mgr fizjoterapii Ilona Charęza

foto ZCO

Zdjęcia - Dział Fizjoterapii Onkologicznej