Ułatwienia dostępu

Zakład Psychoonkologii

Zakład Psychoonkologii

Ideą Zakładu Psychoonkologii jest zapewnienie pacjentowi opieki psychologicznej przed rozpoczęciem leczenia, na wszystkich etapach leczenia i zdrowienia oraz po zakończonym leczeniu.  Forma pomocy może obejmować m.in.: elementy interwencji w kryzysie, poradnictwo i psychoedukację, pomoc w radzeniu sobie ze stresem, pracę terapeutyczną nad obranym wspólnie z pacjentem celem, terapię wspierającą, pracę nad stratami zaistniałymi w życiu pacjenta i jego rodziny, naukę relaksacji i wizualizacji. Formę pomocy staramy się dopasować indywidualnie w zależności od potrzeby człowieka, z którym się spotykamy.

Jak skorzystać z pomocy psychologa?

Konsultacja z psychologiem odbywa się na podstawie zgłoszenia – skierowanie nie jest wymagane. Do psychologa można zapisać się przez ogólnodostępną rejestrację pod numerem telefonu 91 42 51  595 (w godz.7:00-14:30) lub osobiście, w rejestracji w Centrum Koordynacji (budynek nr 1) od godz. 8.30 – 14.30. 

Potrzebę konsultacji pacjent może zgłosić samodzielnie bądź przez personel medyczny lub osoby bliskie i wspierające pacjenta. Gabinety psychologów znajdują się w różnej lokalizacji na terenie szpitala, dlatego warto zwrócić uwagę, w którym gabinecie przyjmuje specjalista, z którym jesteśmy umówieni – informacje dotyczące psychologów i miejsca przyjmowania pacjentów znajdują się poniżej. 

W sytuacji, gdy psycholog nie jest obecny w oddziale, pacjentów hospitalizowanych Oddziału Chirurgii, Oddziału Onkologii Klinicznej oraz Oddziału Klinicznego Radioterapii odwiedzamy po uprzednim zgłoszeniu pacjenta lub personelu medycznego.

Pacjentów dochodzących na terapię z Domu im. św. Józefa, dojeżdżających z miasta na napromieniania, Oddziału Pobytu Dziennego, pacjentów w przerwie między kolejnymi podaniami chemioterapii, a także osoby pozostające w kontroli poradni (po leczeniu) zapraszamy do gabinetu.

Zapraszamy pacjentów ZCO do skorzystania z konsultacji i pomocy psychologicznej. 

Na spotkania z psychologiem zapraszamy także rodziny oraz osoby wspierające:

  1. grupowe spotkania – w pierwszy wtorek miesiąca, godz.16:30 oraz
  2. indywidualne spotkania – w pozostałe wtorki o godz.16:30 i 17:30.

Indywidualne spotkania z psychologiem będą pomocne:

  • gdy nie wiesz, co mówić w trudnych sytuacjach, ani jak się zachować;
  • gdy masz w sobie dużo emocji, które na co dzień trzymasz w sobie;
  • gdy nie masz z kim porozmawiać o swoich zmartwieniach i trudnościach związanych z byciem opiekunem osoby przewlekle chorej;
  • gdy potrzebujesz dowiedzieć się więcej na temat psychologicznych aspektów leczenia onkologicznego;
  • gdy chcesz lepiej zrozumieć perspektywę pacjenta. 

Umów się na spotkanie indywidualne pod nr telefonu: 91 42 51 595 lub stacjonarnie w rejestracji u koordynatorów pacjentów znajdującej się w budynku nr 1 (godz.8:30-14:30).

Grupowe spotkania z psychologiem będą pomocne:

  • gdy potrzebujesz poznać inne osoby, które zmagają się z podobnymi trudnościami, co Ty;
  • gdy chcesz poczuć wsparcie od osób, które również opiekują się pacjentami chorymi onkologicznie;
  • gdy lubisz poznawać nowych ludzi, ale przez wzgląd na trudną sytuację nie masz ku temu za wiele okazji;
  • gdy chcesz porozmawiać w większej grupie o tym, co jest dla Ciebie ważne.

Na zajęcia grupowe umów się bezpośrednio z psychologiem prowadzącym, Karoliną Sawką, pod adresem mailowym: ksawka@onkologia.szczecin.pl

Jednocześnie przypominamy o możliwości kontaktu z psychologami w Zakładzie Psychoonkologii niezależnie od wskazanych terminów.

 

Terapia zajęciowa

W ramach działalności naszego zakładu zapraszamy wszystkich pacjentów do uczestniczenia w zajęciach o charakterze terapeutyczno-manualnym: arteterapia, ergoterapia, socjoterapia. / więcej w zakładce: terapia zajęciowa

Terapia
Zajęciowa

Rejestracja do psychoonkologa

LUB OSOBIŚCIE – REJESTRACJA W CENTRUM KOORDYNACJI  (BUDYNEK NR 1)  godz: 8.30-14.30

Nasz Zespół

Psycholodzy ZCO

Martyna Pawlak Modzelewska
psycholog, psychoonkolog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia

Martyna Pawlak-Modzelewska

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku psychologia oraz podyplomowych studiów z psychoonkologii klinicznej. Obecnie uczestniczy w Zaawansowanym Kursie Psychoterapii Systemowej Indywidualnej i Rodzinnej, prowadzącego do uzyskania Certyfikatu Psychoterapeuty i Doradcy Systemowego. Ukończyła szkolenia z obszaru psychoterapii w nurtach systemowym, poznawczo-behawioralnym, skoncentrowanym na rozwiązaniu oraz liczne szkolenia, m.in. psychoonkologia metodą terapii schematów, Studium Interwencji Kryzysowej, Racjonalną Terapię Zachowania, szkolenia z obszaru pracy z osobą po stracie i w żałobie, uczestniczyła w sesji szkoleniowo-terapeutycznej Terapii Simontonowskiej. Swoją pracę poddaje superwizji. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego oraz Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej.

Budynek nr 1 – Centrum Koordynacji, parter, pok. 105, tel. 91 42 51 410 wew.  638, e-mail: mpawlak@onkologia.szczecin.pl

 
IMG 8916 Edytuj
psycholog, psychoonkolog, psychoterapeutka w trakcie szkolenia

Karolina Sawka

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku psychologia oraz podyplomowych studiów z zakresu psychoonkologii. W trakcie pięcioletniego, akredytowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Psychiatryczne, kursu psychoterapii w nurcie integracyjnym (systemowo-ericsonowskim) w Wielkopolskim Instytucie Psychoterapii. Wiedzę uzupełnia uczestnicząc w konferencjach i szkoleniach z zakresu psychoonkologii (m.in. z interwencji kryzysowej, pracy z osobą w żałobie). Swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego

Budynek nr 8 – Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi, Oddział Onkologii Klinicznej ZCO, II piętro,  tel. 91 42 51 410 wew. 526 lub 525, e-mail: ksawka@onkologia.szczecin.pl

 
IMG 8492 Edytuj
psycholog, psychoonkolog

Anna Kołodziejska

Absolwentka psychologii i filologii polskiej oraz podyplomowych studiów z obszaru psychoonkologii. Posiada uprawnienia praktyka terapii traumy Somatic Experiencing oraz facylitatora metody Emotion Aid (tzw. pierwszej pomocy emocjonalnej). Odbyła liczne szkolenia z zakresu psychoonkologii w praktyce oraz z Racjonalnej Terapii Zachowania, Metody Simontona, hipnozy w praktyce klinicznej, Kurs Podstawowy Psychoterapii Systemowej, Indywidualnej i Rodzinnej. Członek Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego oraz do Polskiego Stowarzyszenia Somatic Experiencing.

Budynek nr 1 – Centrum Koordynacji, parter, pok. 104, tel. 91 42 51 410 wew. 637, e-mail: annakolodziejska@onkologia.szczecin.pl

 
Psychoonkologia Rafal Bujak
psycholog, psychoonkolog

Rafał Bujak

Absolwent studiów magisterskich na kierunku psychologia oraz studiów podyplomowych z zakresu psychoonkologii klinicznej. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy z pacjentami oraz ich rodzinami w hospicjum stacjonarnym i domowym, Akademii Walki z Rakiem oraz poradni dla osób w żałobie. Swoją pracę poddaje superwizji.

Budynek nr 4 – Oddział Radioterapii Klinicznej, 2 piętro, pok. 221, e-mail: rbujak@onkologia.szczecin.pl

 
 
IMG 8895 Edytuj
terapeutka zajęciowa

Karolina Elijasz-Piernicka

Wiedzę oraz umiejętności zawodowe zdobywała w różnych instytucjach, placówkach oraz na studiach wyższych. Ukończyła liczne kursy i szkolenia doskonalące, uzyskując m.in. certyfikaty państwowe: Certyfikat Technik sterylizacji medycznej, Certyfikat Terapeuta zajęciowy, Certyfikat Czeladnik- kosmetyczka. Obecnie w trakcie studiów magisterskich na kierunku psychologia, specjalność: psychologia kliniczna. Na co dzień pracuje z pacjentami indywidualnie oraz grupowo. Swoją uwagę terapeutyczną skupia na zaspokojeniu potrzeb bio-psycho-społecznych pacjentów oraz planuje indywidualne i grupowe programy terapii zajęciowej, dostosowane do ich potrzeb, dobierając formy terapii, uwzględniając możliwości potrzeby i zainteresowania pacjenta.

Budynek nr 4, Oddział Radioterapii Klinicznej, 2 piętro, pok.222, e-mail: kelijasz@onkologia.szczecin.pl

 
foto ZCO

Zdjęcia - Zakład Psychoonkologii