Ośrodek Rehabilitacji Onkologicznej
Działający przy Zachodniopomorskim Centrum Onkologii to miejsce, gdzie pacjent w trakcie leczenia z powodu choroby nowotworowej lub po przebytym incydencie onkologicznym otrzymuje kompleksową pomoc rehabilitacyjną.
Pomagamy pacjentom na różnym etapie leczenia onkologicznego w powrocie do formy i aktywności fizycznej. Dbamy o to, by w trakcie leczenia onkologicznego doszło do jak najmniejszego spadku wydolności i kondycji fizycznej. W Ośrodku Rehabilitacji Onkologicznej pomoc uzyskają pacjenci leczeni z powodu nowotworów w obrębie głowy i szyi, w obrębie jamy brzusznej i narządu ruchu. Specjalizujemy się w rehabilitacji pacjentek z nowotworem gruczołu piersiowego. Przygotowujemy pacjentki do radioterapii oraz operacji odtwórczych piersi. Oferujemy szybką kompleksową rehabilitację po leczeniu chirurgicznym z powodu raka piersi. Specjalizujemy się w kompleksowej terapii obrzękowej. W Ośrodku Rehabilitacji Onkologicznej zapobiegamy i leczymy powikłania związane z leczeniem onkologicznym, które łączy się między innymi z bólem, unieruchomieniem, stresem i obniżeniem aktywności fizycznej, co może być przyczyną powikłań i zaburzeń czynnościowych.
Ośrodek Rehabilitacji Onkologicznej wciąż się rozwija. Obecnie posiadamy dwie sale gimnastyczne przygotowane do kompleksowego treningu i rehabilitacji pacjenta onkologicznego, wyposażone nowoczesny sprzęt do treningu cardio, podnoszący wydolność organizmu: bieżnie, rowery, rowery eliptyczne. Naszym pacjentom oferujemy także Terapię Master (nowoczesne systemy podwieszeń) – to koncepcja ćwiczeń rehabilitacyjnych wykonywanych przy użyciu specjalistycznego systemu podwieszek i pasów. Urządzenia wykorzystywane w TM mają zastosowanie w dysfunkcjach w obrębie wszystkich stawów i mięśni. Terapia ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, zwiększenie zakresu ruchomości w stawach, poprawę sprawności motorycznych oraz przywrócenie prawidłowego napięcia mięśniowego. Platformy Huber i Neuroformy, z których korzystają nasi pacjenci, stymulują układ nerwowo – mięśniowy. Dzięki temu sprzętowi pacjenci uczestniczą w kompletnych treningach, uwzględniających podstawy ruchu, takie jak: gibkość, wytrzymałość, siła mięśniowa i równowaga, czyli funkcje najczęściej zaburzone długotrwałym leczeniem onkologicznym.
Zespół Ośrodka Rehabilitacji Onkologicznej tworzą fizjoterapeuci specjalizujący się w rehabilitacji w onkologii, kompleksowej terapii obrzęków oraz manualnej terapii (m.in. terapii manualnej blizn po leczeniu chirurgicznym i radioterapii, mięśniowo-powięziowego rozluźniania, terapii syndromu AWS (Axillary Web Syndrom czyli syndromu powstającego po ingerencji chirurgicznej w dół pachowy i usunięciu węzłów chłonnych pachowych lub węzłów chłonnych wartowniczych) oraz z zakresu kinsiology tapingu.