Ułatwienia dostępu

Ruszyła terapia zajęciowa dla pacjentów ZCO

SERDUSZKA

Ruszyła terapia zajęciowa dla pacjentów ZCO

Terapia zajęciowa to wykorzystanie różnych form sztuki, muzyki, zajęć manualnych  jako wsparcie w procesie terapeutycznym. Od niedawna z możliwości, jakie daje terapia zajęciowa mogą korzystać pacjenci oddziału radioterapii naszego szpitala.

– Pacjenci w oddziale radioterapii przebywają na pobytach długoterminowych, trwających nawet do sześciu tygodni  – mówi Karolina Elijasz-Piernicka, terapeuta zajęciowy ZCO – Między sesjami napromieniań mają dużo wolnego czasu i ciężko im nie skupiać myśli na chorobie. Dlatego proponuję im ergoterapię – czyli terapię poprzez zajęcia manualne, podczas których mogą wypróbować swoich sił podczas np. szycia. Dzięki zajęciom można odkryć nowe pasje, ale też porozmawiać, zrelaksować się, posłuchać muzyki, posłuchać wspólnie czytanych książek, być może wrócić do czasów dzieciństwa i młodości, kiedy był czas na robótki ręczne. Na razie przychodzą do mnie same panie, ale wkrótce do wspólnego czasu spędzanego np. przy grach planszowych zaproszę także panów.

Pierwsze prace, jakie wykonały pacjentki oddziału radioterapii to serduszka. Trafią jako upominki do ich rodzin – dzieci, wnuków, a także na sale do innych pacjentów. W najbliższych planach ozdoby wielkanocne, nauka robienia makram i aniołków, a wiosną – zajęcia na świeżym powietrzu w przyszpitalnym parku.

Pani Basia to jedna z pacjentek oddziału radioterapii, która między kolejnymi sesjami napromieniań  uczestniczy w spotkaniach z terapeutą zajęciowym.

– Podoba mi się to, że można wyjść ze szpitalnej sali, oderwać myśli od choroby i rozruszać ręce podczas zajęć. Jest co robić, a nie tylko narzekać – mówi pani Basia.

– Zamartwianie się nie pomaga w leczeniu, a pozytywne nastawienie, które możemy wspólnie stworzyć podczas zajęć, na pewno nie zaszkodzi – dodaje Karolina Elijasz-Piernicka.

Dzisiejsze, tłustoczwartkowe zajęcia dodatkowo umilił pączek. Być może nie jeden…