Ułatwienia dostępu

Profilaktyka to podstawa

badanie to

Profilaktyka to podstawa

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Z tej okazji Zachodniopomorskie Centrum Onkologii wspólnie z Regionalną Fundacją Walki z Rakiem przygotowało film wyjaśniający, na czym polegają badania diagnostyczne w profilaktyce tego nowotworu. Temat przybliżyła dr Magdalena Salamaga, specjalistka radiologii i diagnostyki obrazowej z ZCO.

Film można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=bS1jAroDYiE

Rak piersi niezmiennie od lat jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie, a w ostatnich latach jest rozpoznawany u coraz młodszych pań. Symptomy chorobowe i potencjalne objawy raka piersi zależą przede wszystkim od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju przebiegają najczęściej bezobjawowo, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania diagnostyczne. Dzięki temu można wykryć nowotworu piersi już na wczesnym etapie. Pamiętajmy, że rak piersi wcześnie wykryty jest możliwy do wyleczenia.

Każda kobieta powinna wykonywać samobadanie piersi. Samobadanie należy powtarzać regularnie, co najmniej jeden raz w miesiącu, najlepiej w tym samym dniu. Nie każda zmiana występująca w piersi jest objawem nowotworu złośliwego, ale każda wymaga specjalistycznego badania diagnostycznego. Do nich zaliczamy:

– usg piersi,

– mammografia piersi,

– rezonans magnetyczny.

We wczesnych stadiach rak sutka może być wykryty wyłącznie badaniem specjalistycznym. Każde niepokojące zmiany, które mogą stanowić potencjalne objawy raka piersi powinien zweryfikować doświadczony lekarz.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – do tych Pań skierowany jest populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, w ramach którego wykonywana jest bezpłatna mammografia. Trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesna, a pacjentki, do których skierowany jest program (czyli Panie w wieku 50 – 69 lat, które nie miały wykonywanego badania w ramach NFZ w ciągu ostatnich dwóch lat) nie muszą mieć na nią skierowania. Nie obowiązuje też rejestracja.

W naszym szpitalu mammografię w ramach programu wykonujemy codziennie, od poniedziałku do piątku. Wystarczy zgłosić się do Zakładu Diagnostyki Obrazowej (mieści się w budynku nr 8, czyli  Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi):  w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 8.30 – 15.30, a w środę w godz. 8.00 – 17.00.