Ułatwienia dostępu

O raku piersi i nowotworach skóry

pyrzyce

O raku piersi i nowotworach skóry

Warsztatami profilaktycznymi  z młodzieżą w szkole podstawowej w Kozielicach i Zespole Szkół nr. 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach oraz spotkaniem z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego zamknęliśmy cykl warsztatów organizowanych przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii  oraz Regionalną Fundację Walki z Rakiem w pierwszej połowie tego roku.

Dziewczęta były zainteresowane tematem, więc mamy pewność, że kolejne młody kobiety  będą pamiętać, jakie badania profilaktyczne w przyszłości powinny wykonywać, co zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i dlaczego ważna jest regularność w  samobadaniu.

W Urzędzie Marszałkowskim natomiast spotkanie ze specjalistką dermatolog poświęcone było  nowotworom skóry. Nowotwory złośliwe to skóry to nie tylko czerniaki, ale także między innymi nowotwory płaskonabłonkowe czy podstawnokomórkowe – dlatego nie zawsze objawy będą takie same. Samoobserwacja i znajomość pierwszych sygnałów ostrzegawczych pozwala wychwycić je na tyle wcześnie, aby móc skutecznie leczyć nowotwór. Ważne jest wczesne wykrycie i możliwość radykalnego usunięcia zmiany. Podczas warsztatów w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego dr Lidia Baniukiewicz z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii mówiła o tym, na co zwrócić uwagę i jak zminimalizować czynniki ryzyka nowotworów skóry. Przed sezonem wakacyjnym wszystkich gorąco zachęcamy – nie lekceważcie słońca i chrońcie skórę przed promieniowaniem UV

Dziękujemy za zaproszenia i życzymy, by zbliżający się sezon letni upłynął w zdrowiu!

Warsztaty profilaktyczne odbyły się dzięki wsparciu przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego projektu „Profilaktyka, edukacja i promocja zdrowia w ZCO”