Ułatwienia dostępu

Nowy analizator parametrów krytycznych

analizator

Nowy analizator parametrów krytycznych

To niepozorne urządzenie na zdjęciu to analizator do oznaczania parametrów krytycznych tj. gazometrii, elektrolitów i metabolitów w oddziałach intensywnej terapii. To urządzenie szczególnie przydatne na oddziałach intensywnej terapii, kiedy liczy się czas. Analizator najnowszej generacji trafił właśnie do Działu Anestezjologii Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, zastępując stary, wysłużony sprzęt. Zakup nowego możliwy był dzięki dotacji pozyskanej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

– Dzięki temu urządzeniu możemy uzyskać wyniki już w ciągu minuty od pobrania krwi pacjenta, co z kolei pozwala szybko podjąć decyzje lecznicze – mówi dr Tomasz Kowalski, kierownik działu anestezjologii ZCO – To duże ułatwienie i optymalizacja czasu pracy personelu.

Dzięki analizatorowi można m.in. szybko korygować parametry wentylacji mechanicznej u pacjenta, prawidłowo poprowadzić antykoagulację przy zastosowaniu terapii nerkozastępczej opartej na cytrynianie. Dodatkowym parametrem, który mierzy to urządzenie jest hemoglobina – ten parametr wykorzystywany jest np. przy ocenie dynamiki krwawienia. Analizator może także oznaczać jonogram, co z kolei jest wykorzystywane np. podczas prowadzenia resuscytacji krążeniowo- oddechowej.