Ułatwienia dostępu

Badajmy się. To ważne.

badajmy sie

Badajmy się. To ważne.

– Mimo, że średnia ilość kobiet, trafiających co roku do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii z nowotworem piersi utrzymuje się na podobnym poziomie, to jednak coraz więcej pań zgłasza się już w zaawansowanym stadium raka, kiedy leczenie jest już bardzo trudne, czasochłonne, obciążające organizm – mówił dziś podczas warsztatów profilaktycznych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego dr Mariusz Holicki, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ZCO – Dlatego nie przestajemy powtarzać – badajcie się. To ważne. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na jego wyleczenie.

Podczas dzisiejszych warsztatów mówiliśmy o tym, dlaczego lepiej przejść się, zamiast przejechać, dlaczego lepiej wybrać schody, zamiast widny, ile wynosi niezbędne minimum aktywności fizycznej i co trafia do płuca razem z dymem papierosowym. Opowiadaliśmy o tym, jak korzystać z bezpłatnych badań przesiewowych, które nie wymagają nawet skierowania od lekarza. Uczyliśmy technik samobadania piersi i przekonywaliśmy, że warto słuchać swojego ciała i nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów. Samobadanie piersi, wykonywane regularnie co miesiąc, w 3-4 dniu cyklu miesiączkowego, pomoże wychwycić zmiany, które mogą pojawić się w piersiach. A kiedy wyczujemy w piersiach niepokojące zmiany, zgrubienia, których wcześniej nie było – kolejnym krokiem musi być kontakt z lekarzem i diagnostyka.

Warsztaty, zorganizowane przez ZCO i Regionalnę Fundację Walki z Rakiem odbywają się odbywają się dzięki wsparciu przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego projektu „Profilaktyka, edukacja i promocja zdrowia w ZCO”.