Ułatwienia dostępu

Rehabilitacja pacjentów onkologicznych

rehabilitacja 1 edited

Rehabilitacja pacjentów onkologicznych

Trwa projekt „Rehabilitacja lecznicza pacjentów onkologicznych” realizowany w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie. Pani Ania jest jedną z pierwszych pacjentek, które wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez naszych specjalistów: fizjoterapeutów, dietetyków i psychologów.

– Zgłosiłam się do udziału w projekcie, bo chciałam się sprawdzić, podnieść swoją kondycję, zobaczyć, czy dam radę wrócić do formy sprzed choroby – opowiada pani Ania –  Fizjoterapeuci proponują nam różne ćwiczenia, często takie, na jakie sama nigdy bym nie wpadła, choć od zawsze jestem aktywna fizycznie. Podejście jest bardzo indywidualne, ćwiczenia są dopasowane do każdego pacjenta, rehabilitujemy nie tylko poszczególne części ciała, nadwyrężone po chorobie, ale też uczymy się, jak pracować z bliznami. Wszystkie propozycje są na tyle łatwe, że będziemy mogli samodzielnie powtarzać je w domu.

Pani Ania podkreśla, że program projektu został opracowany bardzo kompleksowo:

– Bardzo przydatne są porady dietetyka. Każdy dostał indywidualną propozycję jadłospisu, uzupełnioną celowanymi suplementami diety w zależności od potrzeb. Ja np. musze postawić na dietę lekkostrawną i zwiększyć ilość warzyw w posiłkach.

Ważny elementem projektu rehabilitacji są też spotkania z psychoonkologiem:

– Po zakończeniu terapii zmagamy się z lękiem, strachem, że choroba może wrócić. Na spotkaniach z psychoonkologiem uczymy się, jak o tym nie myśleć, jak nie robić niepotrzebnych projekcji, jak skupić się na chwili obecnej i czerpać z niej radość, jak skutecznie zrelaksować się. To dla nas bardzo cenna i ważna nauka. Często też po chorobie czujemy się osamotnieni, nie mamy z kim porozmawiać o swoich przeżyciach, o tym, co przeszliśmy. A tu spotkamy ludzi takich samych jak my, nawiązujemy znajomości i przyjaźnie, powoli tworzy się wspólnota. To niezwykle cenne – spotkać ludzi, którzy przeszli przez to samo, otworzyć się przed nimi i wspólnie przełamywać różne bariery. Przecież nikt nie zrozumie nas lepiej niż ci, doświadczyli tego samego.

Pani Ania już kończy turnus, który odbywał się w ZCO, przed nią jeszcze dwutygodniowy wjazd nad morze i kontynuacja rehabilitacji.

Przypominamy, że w projekcie „Rehabilitacja lecznicza pacjentów onkologicznych” wciąż jeszcze mamy wolne miejsca dla pacjentów z województwa zachodniopomorskiego. Więcej o warunkach udziału w projekcie oraz formularz zgłoszeniowy –  na stronie http://rehabilitacjaonkologiczna.szczecin.pl/ . Można również kontaktować się telefonicznie z asystentem koordynatora projektu pod numerem: 514-946-376. Czekamy na Was!