Poradnia Prehabilitacyjna w ZCO
W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii otwieramy Poradnię Prehabilitacyjną dla pacjentów onkologicznych naszego szpitala. To pierwsza taka poradnia na Pomorzu Zachodnim.
Prehabilitacja to kompleksowe, wielokierunkowe przygotowanie pacjenta do leczenia onkologicznego. Jej celem jest doprowadzenie pacjenta do jak najlepszego stanu zdrowia przed planowaną, najczęściej długotrwałą i złożoną terapią onkologiczną.
– Dzięki kompleksowej prehabilitacji możemy zwiększyć szanse pacjenta na szybszy powrót do zdrowia, zminimalizować ryzyko powikłań i poprawić tolerancję leczenia. W im lepszym stanie będzie organizm pacjenta przed rozpoczęciem terapii, tym lepiej dla powodzenia procesu leczenia -mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie
Prehabilitacja pacjentów onkologicznych opiera się o cztery filary:
– wdrożenie aktywności fizycznej,
– eliminację nałogów,
– właściwe żywienie,
– wsparcie psychologiczne.
– Tegu typu poradnia jest niezbędną strukturą w naszym szpitalu – dodaje Katarzyna Hetman, lekarz onkolog ZCO – To miejsce gdzie pacjent dostanie wsparcie przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, żywieniowe, psychologiczne, fizjoterapeutyczne i wsparcie w walce z nałogami, zwłaszcza z paleniem tytoniu. To niezbędne, by poprawić kondycję pacjenta przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, które jest długotrwale i obciążające. Nie każdy pacjent potrzebuje takiego wsparcia, ale są tacy, którzy trafiają do nas np. z niedożywieniem, z nałogami, w złym stanie – i oni będą potrzebowali naszej pomocy. Wsparcie będzie dobierane indywidualnie, w zależności od potrzeb.
Cały proces przygotowania do leczenia będzie przebiegał pod okiem specjalisty onkologa. W skład zespołu prehabilitacyjnego wchodzą też: dietetyk kliniczny, psycholog i fizjoterapeuta. Pacjent, który zostanie skierowany do Poradni Prehabilitacyjnej może spodziewać się m.in.:
– programu ćwiczeń prehabilitacyjnych dobieranych indywidualne dla pacjenta z uwzględnieniem rozpoznania, aktualnego stanu fizycznego oraz ograniczeń wynikających z chorób współistniejących,
– konsultacji dietetycznej opartej o szczegółowy wywiad zdrowotno-żywieniowy wraz z zaleceniami żywieniowymi dopasowanymi do potrzeb konkretnych terapii onkologicznych (np. przed i po operacją w obrębie jamy brzusznej)
– wsparcia w zakresie eliminacji nałogów, zwłaszcza palenia tytoniu,
– konsultacji z psychoonkologiem mającej na celu wzmocnienie odporności psychicznej pacjenta na początku długiej drogi, którą będzie musiał przebyć podczas terapii nowotworowej.
– Korzyści płynące dla pacjenta z prehabilitacji są niewspółmierne i znaczące – dodaje Jolanta Dynarska, pełnomocnik ds. jakości w ZCO – Pacjent, tak jak maratończyk, musi być przygotowany przed takim biegiem po zdrowie, by mógł jak najlepiej przejść przez terapię onkologiczną.
W dzisiejszej uroczystości inauguracji działalności poradni z gościnnym wykładem „Prehabilitacja – od tego zaczyna się walka z rakiem”wystąpił prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, prekursor idei prehabilitacji w Polsce – dziękujemy za inspirujące i ciekawe wystąpienie.
Pierwsi wsparciem poradni będą objęci pacjenci ZCO z nowotworami w obrębie układu pokarmowego. Pacjenci do Poradni Prehabilitacyjnej będą kierowani przez lekarzy ZCO lub koordynatora leczenia. Wizyty ustalane będą osobiście lub telefonicznie w Punkcie Informacyjnym Przychodni Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Działalność poradni, która mieści się w budynku nr 8 (Centrum Diagnostyki i Terapii Chorób Piersi) rusza 31 stycznia br.