Ułatwienia dostępu

Poduszkowe serca dla pacjentek

serca 1

Poduszkowe serca dla pacjentek

Mówimy: wakacje, myślimy: wolne. Ale taki tok rozumowania okazał się zbyt banalny dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Szczecinie, która swój czas wolny postanowiła poświęcić na szycie poduszek dla naszych pacjentek po zabiegach chirurgicznych związanych z rakiem piersi.
Ci wspaniali młodzi ludzie, pracujący pod okiem pań nauczycielek: Alicji Jędrzejak, Magdaleny Lisak i Katarzyny Siarkiewicz uszyli dla pacjentek aż 75 poduch w kształcie serca! To właśnie takie poduszki pomagają zapobiegać obrzękom limfatycznym, pojawiającym się po operacjach usunięcia węzłów chłonnych oraz radioterapii.
– Zaraz po zabiegach niezwykle ważna jest pooperacyjna profilaktyka przeciwobrzękowa, a jednym z jej elementów jest odpowiednie ułożenie kończyny górnej. Takie poduszki pomagają zachować właściwą pozycję ciała, przydatne są także w późniejszym czasie, już po wyjściu ze szpitala – podkreśla Ilona Charęza, kierowniczka działu fizjoterapii onkologicznej ZCO.
Poduszki trafią do naszych pacjentek hospitalizowanych w oddziale chirurgii i uczestniczących w rehabilitacji onkologicznej. Przy okazji wizyty w naszym szpitalu panie Ilona Charęza i Karolina Elijasz-Piernicka, terapeutka zajęciowa pokazały młodzieży, jak wygląda prowadzona w ZCO terapia zajęciowa i rehabilitacja onkologiczna pacjentów. Do domów uczniowie wrócili z zaleceniem przypomnienia swoim mamom, by nie zaniedbywać profilaktycznej mammografii, którą w ramach darmowego programu przesiewowego może zrobić każda kobieta od 45 do 74 roku życia raz na dwa lata.
Dziękujemy Wam za wizytę i życzymy najpiękniejszych wakacji, jakie tylko możecie sobie wymarzyć – a paniom nauczycielkom gratulujemy takich uczniów!