Ułatwienia dostępu

Marsz Różowej Wstążki już 15 października

grafika prelekcje 768x644 1

Marsz Różowej Wstążki już 15 października

Marsz Różowej Wstążki, organizowany z okazji miesiąca walki z rakiem piersi, jakim jest październik,  po dwuletniej przerwie wraca na ulice Szczecina. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą okazać wsparcie kobietom zmagającym się z nowotworami piersi.

Marsz startuje 15 października, w sobotę, o godz. 12.00 w Alei Jana Pawła II (przy pomniku Gryfa) – ulicami Szczecina przejdzie do Filharmonii Szczecińskiej, gdzie zaplanowany został finał.

Jednymi z głównych punktów finału Marszu Różowej Wstążki będą prelekcje edukacyjne przygotowane przez specjalistów z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Mini-wykłady naszych ekspertów odbędą się w Sali Kameralnej w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Prelekcje wygłoszą:

–  dr n. med. Katarzyna Żułtak-Bączkowska – specjalista rehabilitacji i medycyny paliatywnej, prekursor rehabilitacji onkologicznej w województwie zachodniopomorskim, wieloletnia prezes Regionalnej Fundacji Walki z Rakiem, wieloletni konsultant wojewódzki w zakresie medycyny paliatywnej na terenie województwa zachodniopomorskiego, kierownik Ośrodka Rehabilitacji Psychospołecznej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych z Poradnią Paliatywną ZCO, wykładowca na konferencjach ogólnopolskich, propagator aktywności fizycznej i stosowania szeroko pojętej rehabilitacji w onkologii.

Tytuł wykładu: Profilaktyka raka piersi – kobieta współczesna

–  Norbert Szram – specjalista chirurgii onkologicznej specjalizujący się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób piersi oraz skóry. W 2014r. ukończył Uniwersytet Medyczny w Gdańsku – tam zdobywał swoje pierwsze doświadczenie medyczne w Klinice Chirurgii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Dodatkowe doświadczenie z szeroko pojętej medycyny zdobył pracując w Klinicznym Oddziale Ratunkowym UCK w Gdańsku, trójmiejskich hospicjach, nocnych i świątecznych opiekach zdrowotnych, a także na zagranicznych stażach: z chirurgii ogólnej w St. Georges General Hospital (Grenada) oraz chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej w RSUD Dr. Soetomo w Surabaya. Członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Obecnie pracuje w Oddziale Chirurgii Onkologicznej ZCO, gdzie operuje pacjentów i w Poradni Profilaktyki Chorób Sutka ZCO.

Tytuł wykładu: Rekonstrukcje piersi

–  Anna Kołodziejska – psycholog i psychoonkolog. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się pomocą osobom w kryzysie psychicznym wywołanym chorobą i leczeniem. Obecnie – w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. Jak mówi: „poznanie siebie to warunki sprzyjające zdrowiu i pełni życia”. Aby kompetentnie towarzyszyć pacjentom w tym procesie, kształci się i osobiście rozwija w takich podejściach pomocowych, jak Somatic Experiencing, Emotion Aid, Program Simontona, systemowa terapia rodzin. Jogę i uważność poleca każdemu.

Tytuł wykładu: Rodzina wobec choroby nowotworowej

Podczas finału marszu, w holu Filharmonii staną także stoiska profilaktyczno-edukacyjne, które przygotuje m.in. Regionalna Fundacja Walki z Rakiem. Tego dnia, po zmroku, gmach Filharmonii podświetlony zostanie na różowo, na znak solidarności z kobietami cierpiącymi na nowotwór piersi.

Więcej informacji na temat marszu znajduje się na stronie: https://marszrozowejwstazki.pl/

Organizatorzy Marszu: Fundacja MOŻESZ, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, Stowarzyszenie Amazonek AGATA w Szczecinie oraz Filharmonia Szczecińska.
Marsz wsparciem objął Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.