Oddział Kliniczny Radioterapii
Oddział mieści się w budynkach nr 2 i 4. W oddziale pracują lekarze specjaliści radioterapii, pielęgniarki, fizycy medyczni, technicy radioterapii, sekretarze medyczni, opiekunki medyczne i sanitariuszki. Pacjenci są hospitalizowani w salach 1-5 osobowych w dwóch budynkach.
Na radioterapii ZCO promieniowaniem jonizującym leczymy wszystkie nowotwory, w których zastosowanie tej metody leczenia jest uzasadnione:
- ośrodkowego układu nerwowego
- głowy i szyi (m.in. krtani, gardła i jamy ustnej)
- klatki piersiowej (m. in. piersi, płuc, przełyku)
- układu moczowo płciowego (m.in. szyjki macicy, trzonu macicy, prostaty, pęcherza moczowego)
- układu mięśniowo- szkieletowego
- choroby rozrostowe krwi
- skóry
Etapy leczenia radioterapią i przyjęcie do oddziału
- Kwalifikacja do leczenia odbywa się w budynku nr 8 (codziennie od poniedziałku do piątku od 9:00-12:00), w ramach Komisji Onkologicznych lub na Izbie Przyjęć Radioterapii (w przypadku pacjentów w trakcie hospitalizacji w innych szpitalach). W przypadku pacjentów, którzy po raz pierwszy zgłaszają się do kwalifikacji do radioterapii, konsultacja odbywa się tego samego dnia. Po kwalifikacji pacjent zostaje wpisany w kolejkę oczekujących na leczenie.
- Okres oczekiwania na radioterapię w ZCO waha się od ok. 1 tygodnia (pacjenci dojeżdżający – ambulatoryjni) do około 2-3 tygodni, (pacjenci wymagający hospitalizacji). O tym, jak wygląda czas oczekiwania w danym momencie można dowiedzieć się bezpośrednio w Izbie Przyjęć do oddziału.O dokładnym terminie rozpoczęcia radioterapii (data i godzina przyjazdu) pacjentów powiadamiamy telefonicznie lub listownie.
W wyznaczonym terminie pacjent zgłasza się na Izbę Przyjęć Oddziału Radioterapii (budynek nr 2 pok. 018) z następującymi dokumentami:
- skierowanie do szpitala
- dowód osobisty
- legitymacja ubezpieczeniowa, emeryt lub rencisty lub dowód wpłaty ZUS
- kserokopie i oryginały dokumentacji z poprzedniego leczenia
- płyty z badań obrazowych wykonanych poza naszym szpitalem
Pacjenci przyjmowani na leczenie radioterapią powinni mieć ze sobą także środki higieny osobistej, bieliznę osobistą i ubrania na zmianę oraz zapas leków przyjmowanych przewlekle np. z powodu nadciśnienia tętniczego.
W przypadku pacjentów leczonych radykalnie rozpoczęcie leczenia wiąże się najczęściej z kilkudniowym okresem przygotowawczym. W tym czasie przygotowujemy indywidualne systemy unieruchomień (układanie pacjenta pod aparatem do napromieniania, dobieranie odpowiednich poduszek, podkładek, wykonywanie unieruchomień, m.in. specjalnych masek w wybranych sytuacjach klinicznych, wyznaczanie pól do tomografii komputerowej), tomografię komputerową, przygotowujemy plan leczenia oraz weryfikujemy go, nanosimy specjalne tatuaże na ciele pacjenta, które ułatwiają prowadzenie radioterapii.
W przypadku pacjentów leczonych paliatywnie, przyjęcie oraz planowanie leczenia zwykle odbywa się tego samego dnia, co pierwsze napromienianie.
- Właściwe napromieniania rozpoczynają się dopiero po ustaleniu i weryfikacji planu leczenia. Napromieniania odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 21:30. W dni wolne od pracy (soboty, niedziele, święta) napromieniania nie odbywają się. Zwykle napromienianie pojedynczego pacjenta zajmuje około 10-20 minut (w wybranych sytuacjach klinicznych może trwać od jednej do dwóch godzin). O ilości napromieniań (ilości frakcji/dni) decyduje lekarz. W zależności od wskazań, pacjent może być napromieniony pojedynczą wysoką dawką lub na przykład 35 mniejszymi dawkami (7 tygodni leczenia). Po zakończeniu leczenia pacjent otrzymuje wypis z informacją na temat leczenia, jakie otrzymał oraz z zaleceniami co do dalszego postępowania.
- Pacjenci, których plan leczenia zakłada codzienny cykl napromieniania, a nie wymagają hospitalizacji w oddziale, mogą korzystać z bezpłatnych miejsc noclegowych w sąsiadującym ze szpitalem Domem Św. Józefa (ul. Strzałowska 26 A). Ta opcja dotyczy wyłącznie tych pacjentów, co do których stanu nie ma przeciwskazań medycznych, np. są w pełni samodzielni. Na miejscu pacjenci mogą wykupić całodzienne wyżywienie (śniadania, obiady i kolacje) lub korzystać z sali, w której można spożywać posiłki zakupione w dowolnym miejscu. Osoby zainteresowaniem noclegami w Domu Św. Józefa prosimy o poinformowanie o tym podczas wizyty kwalifikującej do radioterapii.
5. Przed samą sesją napromieniania pacjenci trafiają pod opiekę techników elektroradiologii, którzy są zaangażowani w proces planowania i realizacji napromieniania. Przygotowują ułożenie pacjenta i akcesoria niezbędne do prawidłowego unieruchomienia pacjenta. W dalszej kolejności wykonują tomografię komputerową w oparciu o zlecenie otrzymane od lekarza. Przed każdym napromienianiem układają pacjent w zadanej pozycji, przeprowadzają procedury weryfikacji (np. badanie tomografii na aparacie) i dostarczenia dawki promieniowania.
Jeśli nie możesz do nas dojechać na kolejną sesję napromieniań – zadzwoń i poinformuj nas o tym: 91 42 51 480
Izba przyjęć
Oddział Kliniczny Radioterapii
ul. Strzałowska 22
71-730 Szczecin
BUDYNEK NR 2