Ułatwienia dostępu

Akredytacja Breast Cancer Unit dla ZCO – po raz trzeci

certy

Akredytacja Breast Cancer Unit dla ZCO – po raz trzeci

Certyfikacja Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego SIS, przyznana po raz trzeci z rzędu ZCO jako ośrodkowi Breast Cancer Unit, potwierdza najwyższą jakość i kompleksowość opieki nad pacjentkami z rakiem piersi.

 Certyfikat BCU z rąk prezesa Polskiego Towarzystwa Senologicznego prof. dr. hab. n. med. Tadeusza Pieńkowskiego odebrała w miniony weekend dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyr. ZCO ds. lecznictwa, podczas ogólnopolskiej konferencji „Uogólniony rak piersi – stan obecny i przyszłe wyzwania “Falenty 2024”, która odbyła się w Warszawie. W konferencji, z dwoma prelekcjami, udział wziął także dr Norbert Szram z Oddziału Chirurgii Onkologicznej.

To  już trzeci z rzędu certyfikat BCU przyznany dla ZCO. W 2013 r. nasz szpital, jako pierwszy ośrodek onkologiczny w Polsce, uzyskał pełną pięcioletnią akredytację międzynarodowego programu „For Breast Centers/Units”. Kolejna certyfikacja, zakończona pozytywną oceną odbyła się w 2018 r. W tym roku akredytacja odbyła się w czerwcu – audytorzy wizytowali oddziały szpitala, przebieg konsylium onkologicznego, Zakład Diagnostyki Obrazowej i Medycyny Nuklearnej, Ośrodek Rehabilitacji Onkologicznej. Przyznany certyfikat będzie obowiązywał do 2029 r.

– Wymagania programu akredytacyjnego są bardzo wysokie – mówi Adrian Sikorski dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii – Mogą je spełnić wyłącznie ośrodki, które diagnozują i leczą referencyjną liczbę przypadków nowotworów piersi, a więc mają doświadczoną kadrę, prowadzą kompleksową terapię czyli operują, leczą chemioterapią i radioterapią wg najnowszych światowych rekomendacji, realizują wyśrubowane wymagania dotyczące monitorowania jakości badań obrazowych i biopsji piersi, potrafią postawić rozpoznanie patomorfologiczne, a wszystko to w krótkich interwałach czasowych.

Pacjentkom z rakiem piersi zapewniamy kompleksową diagnostykę oraz interdyscyplinarną, dopasowaną do potrzeb pacjentek terapię onkologiczną. Wybór optymalnej metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania nowotworu oraz jego typu, a decyzję o terapii podejmuje zespół specjalistów. Pacjentkom po mastektomii oferujemy także zabiegi z zakresu chirurgii onkoplastycznej z rekonstrukcjami piersi. W ramach BCU wykonujemy także zabiegi jednoczasowej i odroczonej rekonstrukcji wyniosłości piersiowej. Ponadto pacjentki mogą korzystać na miejscu ze wsparcia psychoonkologów oraz rehabilitacji onkologicznej.

– Pacjentki z podejrzanymi zmianami w piersiach, a także te, które korzystają z profilaktycznej mammografii piersi mogą mieć pewność, że zgłaszając się na diagnostykę i leczenie w ZCO będą zaopiekowane wg ustalonych, najwyższych światowych standardów – dodaje dr Małgorzata Talerczyk, – ZCO dzięki spełnieniu wymagań programu Breast Cancer Unit SIS, jest od lat referencyjnym ośrodkiem leczenia nowotworów piersi w naszym regionie.  Zyskują na tym nasze pacjentki, my zaś wielką satysfakcję, że możemy proponować takie rozpoznawanie i leczenie raka piersi.