Ułatwienia dostępu

Onkopłodność

pregnant woman her husband hand showing heart shape edited

Onkopłodność

W życie wszedł nowy rządowy program dotyczący refundacji leczenia niepłodności za pomocą technik zapłodnienia pozaustrojowego.  Ze wsparcia w ramach programu mogą również skorzystać te osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową.

Leczenie onkologiczne powoduje trwałą niepłodność lub niepłodność odwracalną. Przeprowadzenie leczenia przeciwnowotworowego, w szczególności  chemioterapii i radioterapii, wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego układu rozrodczego i hormonalnego, prowadząc do znacznego lub całkowitego upośledzenia płodności. Wpływ leczenia onkologicznego na płodność zależy od wielu czynników takich jak:

*wiek pacjenta,
*rodzaj, typ i lokalizacja nowotworu,
*rodzaj i dawka zastosowanego leczenia,
*wielkość obszaru napromieniania,
*lokalizacja oraz rozległość zabiegu operacyjnego,
*czas, który upłynął od zakończonej terapii onkologicznej.

Programem rządowym, który pomaga pacjentom onkologicznym zabezpieczyć możliwość posiadania dzieci na przyszłość,  zostały objęte osoby przed lub w trakcie leczenia onkologicznego, które może upośledzić płodność. Dotyczy on kobiet – od okresu dojrzewania do 40. roku życia i mężczyzn – od okresu dojrzewania do 45. roku życia, przy planowanym leczeniu:

  • chemioterapią,
  • immunoterapią,
  • hormonoterapią,
  • leczeniem celowanym,
  • radioterapią,
  • leczeniem chirurgicznym w obrębie narządu rodnego,
  • przeszczepem krwiotwórczych komórek macierzystych.

Onkopłodność zakłada podjęcie świadomych działań jeszcze przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, które zmierzają do zabezpieczenia u osób chorych na raka możliwość posiadania dzieci w przyszłości, po zakończeniu terapii.

W naszym szpitalu informacje o tym, jak skorzystać z programu pacjenci otrzymają od lekarza na etapie rozpoczęcia diagnostyki pogłębionej, czyli w chwili postawienia diagnozy (najczęściej druga wizyta w Przychodni Onkologicznej) lub na etapie Konsylium Onkologicznego. Informacją o możliwości skorzystania z programu będą służyć także koordynatorzy leczenia onkologicznego, do których trafiają pacjenci z postawioną diagnozą w celu umówienia terminów diagnostyki i leczenia.

Dodatkowe informacje na temat onkopłodności można znaleźć na także na stronach internetowych:

https://pacjent.gov.pl/artykul/program-wsparcia-vitro
https://www.zwrotnikraka.pl/oncofertility-zachowanie-plodnosci/ 
https://onkoplodnosc.pl/