Strzałowska 22. Rozmowy o onkologii
Dla osób zmagających się z chorobą nowotworową przygotowaliśmy podkast, w którym specjaliści Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii wyjaśniają m.in. czym jest radioterapia i leczenie systemowe, opowiedzą o badaniach diagnostycznych, profilaktyce, dostępnych metodach leczenia, wspieraniu terapii onkologicznych dietą, aktywnością fizyczną oraz psychoonkologią.
Podkast ZCO „Strzałowska 22. Rozmowy o onkologii” składa się z 15 odcinków. Pierwszy odcinek to rozmowa z dr Małgorzatą Talerczyk, specjalistą onkologiem z 30-letnim doświadczeniem, zastępcą dyrektora ZCO ds. lecznictwa. Odcinek zatytułowany jest: „Diagnoza onkologiczna”. W kolejnych odcinkach podkastu gośćmi będą: dr Magdalena Salamaga (radiolog), dr hab. n. med. Andrzej Kram (patomorfolog), dr n. med. Roman Dubiański (onkolog), dr n. med. Agnieszka Rubik-Leszczyńska (radioterapeuta), dr n med. Maciej Kococik (specjalista chirurgii ogólnej, onkologicznej i przewodu pokarmowego), dr n med. Magdalena Janeczek (specjalista chirurgii ogólnej, nowotworów piersi i skóry), dr Norbert Szram (specjalista chirurgii onkologicznej i chirurgii nowotworów piersi), psychoonkolożki: Martyna Pawlak-Modzelewska, Karolina Sawka, Anna Kołodziejska, koordynatorka pacjentów Joanna Wręczycka, fizjoterapeutka Ilona Charęza oraz dietetyczka Nikola Janowska. Rozmowy z gośćmi prowadzi Agnieszka Muchla-Łagosz, specjalista ds. komunikacji ZCO.
Wszystkie rozmowy ze specjalistami poprowadzone są z punktu widzenia pacjenta, nie zabrakło więc w nim pytań, jakie zadają lekarzom osoby postawione w obliczu diagnozy onkologicznej. Celem podkastu jest zebranie odpowiedzi na pytania dotyczące terapii onkologicznych i związanych z nimi obaw w prostej, przystępnej formie i zrozumiałym dla pacjentów języku.
– Niejednokrotnie pacjenci podczas rozmów z lekarzami wskazują na dużą ilość błędnych, a nawet fałszywych informacji na temat leczenia onkologicznego, które krążą po internecie czy też w kuluarach kolejek w oczekiwaniu na wizytę w poradniach – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii – Podkast jest próbą odpowiedzi na wciąż istniejące zapotrzebowanie na informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł, podane prostym językiem.
Pierwszy odcinek jest już dostępny na kanale Youtube szpitala:
https://www.youtube.com/@zachodniopomorskiecentrumo8644/podcasts
oraz Spotify:
Kolejne odcinki będą miały swoją premierę co dwa tygodnie.
Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu zadania w ramach promocji zdrowia w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii przez Województwo Zachodniopomorskie.