Rehabilitacja
Leczenie onkologiczne jest leczeniem złożonym i długim. Każdy etap leczenia stawia przed fizjoterapeutami inne cele, na każdym etapie leczenia rehabilitacja pełni inne role.
Według definicji WHO – REHABILITACJA to proces, który ma za zadanie przywrócić maksymalną możliwą do osiągnięcia przez pacjenta sprawność fizyczną, psychiczną i społeczną.
Mimo coraz bardziej oszczędzających metod leczenia, terapie onkologiczne są przyczyną zaburzeń wielu układów i narządów w organizmie. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zaburzeniom czynnościowym w trakcie i po leczeniu nowotworów złośliwych jest fizjoterapia
Onkorehabilitacja jest bezpieczna i powinna być stosowana na każdym etapie leczenia choroby nowotworowej - bezpieczne jest stosowanie wszystkich rodzajów ćwiczeń, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby i przy każdej metodzie leczenia. Onkorehabilitacja jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powikłaniom po leczeniu onkologicznym oraz przywracania sprawności psychoruchowej.
Obecnie nie ma wątpliwości, że fizjoterapia jest jednym ze stałych elementów kompleksowej opieki nad osobą chorującą na nowotwór. Każdy pacjent – przed rozpoczęciem leczenia, w czasie jego trwania i po jego zakończeniu powinien mieć zagwarantowany dostęp do fizjoterapii. Rehabilitację należy zawsze dostosowywać do aktualnego stanu i możliwości pacjenta. Powinna być prowadzona również u pacjentów paliatywnych w celu łagodzenia cierpienia i poprawy komfortu życia.
Kompleksowe podejście do pacjenta i zastosowanie wielu metod fizjoterapeutycznych w tym terapii manualnej zwiększa skuteczność leczenia onkologicznego, poprawia jakość i komfort życia pacjenta z chorobą nowotworową. Łagodzi dolegliwości bólowe, przywraca fizjologiczną ruchomość tkanek, wpływa na zmniejszanie obrzęków, redukcję napięć i stresu, które wynikają z choroby i jej leczenia.
W trakcie leczenia onkologicznego pacjent doświadcza różnych emocji związanych z przewlekłym stresem. Fizjoterapia obniża poziom stresu, działa przeciwdepresyjnie i zmniejsza uczucie lęku. Dzięki pokonywaniu kolejnych barier w wykonywaniu ćwiczeń ruchowych, pacjent zyskuje większą pewność siebie i motywację do działania.
Umiarkowana aktywność ruchowa w trakcie leczenia onkologicznego zwiększa jego efektywność i poprawia jakość życia pacjentów.
Regularna aktywność fizyczna zmniejsza objawy zespołu przewlekłego zmęczenia, zwiększa tolerancję na wysiłek.
Systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe o 30-50% i nawrót choroby o 30-40%.
Rehabilitacja w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii prowadzona jest w każdym z oddziałów szpitalnych. Opieką rehabilitacyjną obejmowani są wszyscy pacjenci w Oddziale Intensywnej Terapii i Chirurgii Pooperacyjnej. Od pierwszej doby pooperacyjnej opieką rehabilitantów otaczani są pacjenci leczeni z powodu nowotworu piersi, po limfadenektomiach oraz pacjenci po operacjach w obrębie jamy brzusznej.