Ułatwienia dostępu

Dla Pacjentów

Wypożyczanie materiału z zakładu patomorfologii

Regulamin wypożyczenia materiału z Zakładu Patomorfologii ZCO

1.Preparaty mikroskopowe i bloczki parafinowe są własnością Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii i są one przechowywane przez minimalny okres 20 lat od daty badania.

2.Pacjent ma prawo wypożyczyć bloczki parafinowe i preparaty mikroskopowe pochodzące ze swojego badania oraz ma obowiązek ich zwrotu po wykonaniu konsultacji.

3.W celu wypożyczenia właściwych bloczków pacjent:

–  osobiście stawia się w sekretariacie Zakładu oraz przedstawia pisemny wniosek do Zakładu Patomorfologii w ZCO z prośbą o ich wypożyczenie na wzorze obowiązującym w Zakładzie Patomorfologii ZCO, lub

– samodzielnie pobiera ze strony internetowej szpitala wniosek, wypełnia go i wysyła jego skan na adres e-mail: 
histpat@onkologia.szczecin.pl.

4.Bezpośrednio przed wypożyczeniem preparaty ocenia lekarz patomorfolog

5.Czas przygotowania preparatów do wypożyczenia  wynosi 3 dni robocze od daty wpłynięcia wniosku.

6.Pacjent pisemnie potwierdza, że otrzymał właściwe preparaty oraz pisemnie zobowiązuje się do ich zwrotu, niezwłocznie po ich wykorzystaniu, nie później niż 3 miesiące od daty wypożyczenia.

7.Pacjent może pisemnie upoważnić każdą osobę do wypożyczenia bloczków, przy jednoczesnym założeniu, że pisemnie zobowiązuje się do ich zwrotu; wówczas osoba ta osobiście stawia się w sekretariacie Zakładu i przedkłada upoważnienie, a następnie pisemnie potwierdza odbiór właściwych bloczków.

UWAGA! Bloczki parafinowe powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej, w opakowaniu o twardych sztywnych ścianach wysłanym gazą, papierem lub innym materiałem uniemożliwiającym jego przemieszczanie się w opakowaniu w czasie transportu. Opakowanie należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed działaniem wysokich temperatur (zbyt wysoka temperatura może roztopić parafinę, jak w przypadku świecy).

UWAGA! Preparaty mikroskopowe są wykonane ze szkła i należy zachować ostrożność jak w przypadku postępowania z materiałem zbudowanym ze szkła. Preparaty należy transportować i przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych plastikowych opakowaniach. Jeżeli specjalne opakowania nie są dostępne, preparaty należy przechowywać i transportować w opakowaniu o twardych sztywnych ścianach wysłanym gazą, papierem lub innym materiałem uniemożliwiającym jego przemieszczanie się w opakowaniu w czasie transportu. Opakowanie należy chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Do pobrania: