Ułatwienia dostępu

Dla Pacjentów

Jak przygotować się do przyjęcia na oddział?

Radioterapia

  1. Kwalifikacja do leczenia odbywa się w budynku nr 8 (codziennie od poniedziałku do piątku od 9:00-12:00), w ramach Komisji Onkologicznych lub na Izbie Przyjęć Radioterapii (w przypadku pacjentów w trakcie hospitalizacji w innych szpitalach). W przypadku pacjentów, którzy po raz pierwszy zgłaszają się do kwalifikacji do radioterapii, konsultacja odbywa się tego samego dnia. Po kwalifikacji pacjent zostaje wpisany w kolejkę oczekujących na leczenie.
  2. Okres oczekiwania na radioterapię w ZCO waha się od ok. 1 tygodnia (pacjenci dojeżdżający – ambulatoryjni) do około 2-3 tygodni, (pacjenci wymagający hospitalizacji). O tym, jak wygląda czas oczekiwania w danym momencie można dowiedzieć się bezpośrednio w Izbie Przyjęć do oddziału. O dokładnym terminie rozpoczęcia radioterapii (data i godzina przyjazdu) pacjentów powiadamiamy telefonicznie lub listownie.

W wyznaczonym terminie pacjent zgłasza się na Izbę Przyjęć Oddziału Radioterapii (budynek nr 2 pok. 018) z następującymi dokumentami:

– skierowanie do szpitala

– dowód osobisty

— kserokopie i oryginały dokumentacji z poprzedniego leczenia

– płyty z badań obrazowych wykonanych poza naszym szpitalem.

Pacjenci przyjmowani na leczenie radioterapią powinni mieć ze sobą także środki higieny osobistej, bieliznę osobistą i ubrania na zmianę oraz zapas leków przyjmowanych przewlekle np. z powodu nadciśnienia tętniczego.

 W przypadku pacjentów leczonych radykalnie rozpoczęcie leczenia wiąże się najczęściej z kilkudniowym (3-4 dni robocze) okresem przygotowawczym. W tym czasie wykonujemy symulację wstępną (układanie pacjenta pod aparatem do napromieniania, dobieranie odpowiednich poduszek, podkładek, wykonywanie unieruchomień, wyznaczanie pól do tomografii komputerowej), tomografię komputerową, planujemy leczenia, weryfikujemy plan leczenia na pacjencie oraz nanosimy  specjalne tatuaże, które ułatwiają prowadzenie terapii.

W przypadku pacjentów leczonych paliatywnie, przyjęcie oraz planowanie leczenia zwykle odbywa się tego samego dnia, co pierwsze napromienianie.

  1. Właściwe napromieniania rozpoczynają się dopiero po ustaleniu i weryfikacji planu leczenia. Napromieniania odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 21:30. W dni wolne od pracy (soboty, niedziele, święta) napromieniania nie odbywają się. Zwykle napromienianie pojedynczego pacjenta zajmuje około 10-20 minut. O ilości napromieniań (ilości frakcji/dni) decyduje lekarz. W zależności od wskazań, pacjent może być napromieniony pojedynczą wysoką dawką lub na przykład 35 mniejszymi dawkami (7 tygodni leczenia). Po zakończeniu leczenia pacjent otrzymuje wypis z informacją na temat leczenia, jakie otrzymał oraz zalecenia dot. dalszego postępowania.
  2. Pacjenci, których plan leczenia zakłada codzienny cykl napromieniania, a nie wymagają hospitalizacji w oddziale, mogą korzystać z bezpłatnych miejsc noclegowych w sąsiadującym ze szpitalem Domem Św. Józefa (ul. Strzałowska 26 A). Ta opcja dotyczy wyłącznie tych pacjentów, co do których stanu nie ma przeciwskazań medycznych, np. są w pełni samodzielni. Na miejscu pacjenci mogą wykupić całodzienne wyżywienie (śniadania, obiady i kolacje) lub korzystać z sali, w której można spożywać posiłki zakupione w dowolnym miejscu. Osoby zainteresowane noclegami w Domu Św. Józefa prosimy o poinformowanie o tym podczas wizyty kwalifikującej do radioterapii.

 

Chirurgia

  1. Do szpitala przyjdź punktualnie i bądź na czczo – będziemy pobierać Ci krew do niezbędnych badań. W dniu przyjęcia do szpitala pierwszy posiłek pacjenta w oddziale to kolacja.

    • Weź ze sobą:

    – skierowanie do szpitala

    – dowód osobisty,

    – dokumentację z poprzedniego leczenia (karty informacyjne – wypisy, zdjęcia mammograficzne),

    – wynik określający Twoją grupę krwi (jeżeli posiadasz),

    – pacjenci z chorobami tarczycy powinni posiadać testy tarczycowe z ostatniego miesiąca,

    – pacjenci po przebytym WZW powinni posiadać aktualny HBS,

    – niezbędne rzeczy osobiste (piżama, szlafrok, kapcie, przybory toaletowe, sztućce, kubek). Spakuj je do małej torby – torba musi zmieścić się w małej  szafce. Biżuterię, przedmioty wartościowe oraz większe kwoty pieniędzy zostaw w domu.

    Jeśli masz zaplanowany zabieg w obrębie jelita grubego – weź ze sobą 4 litry wody niegazowanej.

    Jeśli bierzesz leki zlecone przez lekarza spoza szpitala z powodu innych schorzeń – weź je ze sobą w oryginalnych opakowaniach, razem z rozpisanym na osobnej kartce czytelnym schematem ich dziennego przyjmowania. Poinformuj o wszystkich przyjmowanych lekach Twojego lekarza prowadzącego w szpitalu. Jeśli to możliwe – przynieś listę leków potwierdzoną przez lekarza rodzinnego.

    Przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe? Niezwłocznie po ustaleniu daty przyjęcia do szpitala, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Lekarz rodzinny ustali właściwe leczenie przeciwzakrzepowe w okresie poprzedzającym operację. 

    Jeśli masz wszczepione w ciało urządzenie (np. stymulator, kardiowerter) – przynieś do szpitala dokumenty tych urządzeń.

    UWAGA – pacjenci, którzy po zabiegach operacyjnych nie muszą być hospitalizowani (w ramach tzw. chirurgii jednodniowej), w dniu zabiegu mogą wrócić do domu. Zdarzają się jednak wyjątkowe sytuacje, kiedy po przeprowadzonym zabiegu, pacjent musi zostać w oddziale. Przygotuj rodzinę lub przyjaciół, by w takiej sytuacji mogli dostarczyć Ci niezbędne rzeczy (piżama, szlafrok, kapcie, przybory toaletowe, sztućce, kubek).

     

Onkologia Kliniczna / pododdział stacjonarny

Zgłoś się w wyznaczonym terminie do budynku nr 8 wejście B, w godzinach między 7:00 a 9:00. 

W pierwszej kolejności skieruj się na lewo do gabinetu zabiegowego Izby Przyjęć – tam  pobierzemy krew do badań laboratoryjnych, założymy wkłucia i wykonamy EKG.

Następnie idź na wprost do  Izby Przyjęć Oddziału Onkologii Klinicznej, gdzie w jednym z gabinetów zostaniesz przyjęty na Oddział stacjonarny Onkologii Klinicznej.

Pamiętaj:

– do szpitala przyjdź na czczo, jeśli w dniu wizyty masz wykonać badania krwi,
– weź ze sobą niezbędne rzeczy osobiste (piżama, szlafrok, kapcie na stabilnej podeszwie, przybory toaletowe, możesz też wziąć ulubiony lekki koc i małą poduszkę tzw. „jaśka”). Spakuj się w małą, podręczną torbę, – taką, która zmieści się w małej szafce,
– biżuterię, przedmioty wartościowe oraz większe kwoty pieniędzy zostaw w domu,
– na czas hospitalizacji zabezpiecz się w leki dotychczas stosowane na choroby niezwiązane z przyczyną hospitalizacji, zabierz je ze sobą w oryginalnych opakowaniach,
– jeśli masz wszczepione do ciała urządzenie ( np. stymulator, kardiowerter) – weź do szpitala dokumenty tych urządzeń,
– w dniu przyjęcia pełne zaprowiantowanie następuje od kolacji, dlatego nie zapomnij o zaopatrzeniu się w napoje i przekąski, którymi można posilić się po wykonaniu badań krwi,
– przyjęcie do oddziału może nastąpić po kilku godzinach od przybycia do szpitala – aby czas oczekiwania minął milej, zabierz ze sobą np. książkę, gazetę, słuchawki, audiobooka.

Dokumenty potrzebne przy przyjęciu:

– skierowanie do szpitala lub Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) zawierająca plan leczenia opracowany przez konsylium,
– dowód osobisty,
– kserokopie i oryginały dokumentacji z poprzedniego leczenia: karty informacyjne z leczenia szpitalnego, wynik histopatologiczny, wyniki badań diagnostycznych, wynik grupy krwi,
– listę leków przyjmowanych na inne schorzenia niebędące przyczyną hospitalizacji. Najlepiej, jeśli listę leków wcześniej potwierdzi lekarz rodzinny.

Onkologia Kliniczna / pododdział dzienny

Zgłoś się punktualnie i w wyznaczonym terminie do pododdziału dziennego onkologii klinicznej  -budynek nr 8, I piętro, okienko rejestracji. 

  • – do szpitala przyjdź na czczo, jeśli w dniu wizyty masz wykonać badania krwi (glukoza, poziom hormonów),
  • – ubierz się wygodnie, niektóre wlewy trwają wiele godzin,
  • – zabierz ze sobą napoje i przekąski, którymi można posilić się po wykonaniu badań krwi lub oczekując na podanie leczenia,
  • – pobyt w szpitalu w oddziale dziennym jest kilkugodzinny (nawet do godziny 17:00), dlatego nie planuj innych spraw tego dnia,
  • – aby czas podania leku minął milej, zabierz ze sobą książkę lub gazetę, przydadzą się słuchawki do posłuchania np. radia lub audiobooka,
  • – zapewnij sobie opiekę drugiej osoby, która będzie Ci towarzyszyć w powrocie do domu – zwłaszcza po pierwszym kursie leczenia

Nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentów:

  1. skierowania do szpitala lub Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO), która zawiera plan leczenia opracowany przez konsylium,
  2. dowodu osobistego,
  3. kserokopii i oryginałów dokumentacji z poprzedniego leczenia: kart informacyjnych z leczenia szpitalnego, wyniku histopatologicznego, wyników badań diagnostycznych, wyniku grupy krwi, listy leków przyjmowanych na inne schorzenia niebędące przyczyną hospitalizacji

Nie zapomnij przyjąć/zabrać leków przyjmowanych na stałe (np. na nadciśnienie lub cukrzycę).

 Przed przyjazdem do szpitala zmierz sobie temperaturę. Jeśli Twój wynik pomiaru będzie równy lub wyższy niż 38 stopni, kaszlesz lub odczuwasz  duszności, w ostatnich 14 dniach miałeś kontakt z osobą zakażoną – nie przychodź do szpitala, zadzwoń do lekarza rodzinnego. Pamiętaj, że chorobie nowotworowej towarzyszy obniżona odporność – chroń siebie i innych pacjentów.

Uwaga - na terenie szpitala obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów (także elektronicznych) i  spożywania alkoholu. Zakaz obowiązuje zarówno w budynkach szpitalnych, jak i przyszpitalnym parku.