Poszukaj wsparcia
Rozpoznanie choroby nowotworowej i konieczność leczenia są zwykle odbierane przez pacjentów i ich najbliższych, jako silny kryzys. Fizycznym objawom choroby towarzyszą więc psychiczne reakcje na nią i na zmienioną sytuację życiową. Bardzo ważne jest, żeby od początku diagnostyki i przez cały okres leczenia pozostawać w kontakcie z własnym stanem psychicznym, rozpoznawać i regulować emocje, myśli i zachowania tak, by służyły one zdrowieniu.
Pacjenci, którzy potrzebują w tym zakresie wsparcia profesjonalisty, mogą skorzystać z pomocy psychologów – psychoonkologów. W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii oferujemy rozmaite formy wsparcia.
Spotkania indywidualne
Naszych psychoonkologów pacjenci ZCO mogą spotkać we wszystkich oddziałach szpitalnych podczas hospitalizacji. Po zakończonym pobycie w szpitalu pacjenci znajdujący się pod naszą kontrolą po zakończonym leczeniu mogą korzystać z terapii indywidualnych. Umawiać się na wizyty można pod nr telefonu: 91 42 51 595
Warsztaty Terapii Simontonowskiej
Warsztaty dla osób w trakcie leczenia lub po zakończonym leczeniu onkologicznym odbywają się w cyklu 10-ciu dwugodzinnych spotkań. Głównym celem Terapii Simontonowskiej, i jednocześnie naszych spotkań, jest poprawa jakości życia. Podczas 10 spotkań uczestnicy warsztatów poznają w teorii i w praktyce metody, które zaproponował Carl Simonton, związane z dbałością o swój stan emocjonalny, sposób myślenia, relacje międzyludzkie. Poznamy założenia programu Simontona i 10 umiejętności zdrowienia, które przećwiczymy. Spotkania to także przestrzeń do wspólnego dzielenia się doświadczeniami, emocjami oraz technikami radzenia sobie ze stresem. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o kontakt z psycholog prowadzącą - Martyną Pawlak - Modzelewską mailowo: mpawlak@onkologia szczecin.pl lub telefonicznie: 91 425 15 95. Warsztaty obejmują cykl 10. spotkań (każde spotkanie trwa 2 godziny), które odbywają się we wtorki, od godz. 11.00- 13.00 w bud. nr 1, gab. 006.
Spotkania dla rodzin i bliskich pacjentów
Grupowe spotkania skierowane rodzin i osób bliskich pacjentów onkologicznych. Dla tych, którzy chcą poznać inne osoby, które również opiekują się pacjentami chorymi onkologicznie i porozmawiać w większej grupie o tym, co jest dla nich ważne i szukają wsparcia innych w codziennych zmaganiach z trudnościami. Na zajęcia grupowe można umówić się bezpośrednio z psychologiem prowadzącym, Karoliną Sawką, pod adresem mailowym: ksawka@onkologia.szczecin.pl Spotkania odbywają się raz w miesiącu, we wtorki o godz. 16.30
Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia psychoonkologa?
Psychoonkolog nie jest lekarzem. Psychoonkolog jest psychologiem, który diagnozuje sytuację psychologiczną i potrzeby osoby chorej onkologicznie. W konsekwencji udziela pomocy psychologicznej, wykorzystując metody i techniki terapeutyczne o naukowo udowodnionej skuteczności. Kluczem do efektywnego i skutecznego leczenia jest bowiem szybkie, radykalne i wielodyscyplinarne postępowanie, stanowiące kompilację strategii z dziedziny chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radioterapii oraz dostępności pomocy psychologicznej.
Podstawowym celem działań psychoonkologów jest poprawa jakości życia pacjenta. Służy temu mobilizowanie woli walki z rakiem, modyfikowanie szkodliwych przekonań na temat choroby i leczenia, pomoc w bezpiecznym rozładowywaniu obciążających emocji oraz we wdrażaniu zdrowego myślenia i konstruktywnych zachowań. Wiele osób na różnych etapach leczenia doświadcza silnego napięcia, bezradności, rezygnacji, przygnębienia, lęku, złości. Warto wiedzieć, że można i warto sobie z nimi poradzić.
Na wizycie u psychoonkologa pacjent może liczyć m. in. na:
- wsparcie psychologiczne w trudnych sytuacjach związanych z chorobą i leczeniem
- interwencję kryzysową, poradnictwo i - psychoedukację
- pomoc w radzeniu sobie ze stresem
- pracę terapeutyczną nad obranym wspólnie z pacjentem celem
Powinniśmy zgłaszać się do specjalisty zawsze, gdy mamy pytania dotyczącego swojego stanu zdrowia. Mamy przecież poczucie, że coś jest nie tak, jest inaczej, niż zwykle, np.:
- gorzej śpimy
- zmienia się apetyt
- esteśmy bardziej wrażliwi na bodźce zewnętrzne
- stajemy się wybuchowi
- unikamy kontaktu z innymi
- pojawiają się niewyjaśnione symptomy z ciała, w tym ból
- dręczą nas nawracające myśli czy obrazy
- Konsultacja u psychologa rzadko jest następstwem spontanicznej decyzji. Pacjent zwykle nosi się jakiś czas z takim zamiarem. Warto poobserwować siebie, spisać wszystko, co budzi niepokój czy pytania. WAŻNE! Żeby skorzystać z pomocy psychologa w ZCO, nie jest wymagane skierowanie lekarskie (poza wybranymi wyjątkami). Decydująca jest wola i osobiste zgłoszenie się pacjenta. Czekamy na Ciebie!
Kontakt i rejestracja do psychoonkologów:
Tym z Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o wsparciu psychoonkologicznym polecamy artykuły autorstwa Anny Kołdziejskiej, psychoonkolog i psycholog ZCO, dostępne na stronach Regionalnej Fundacji Walki z Rakiem.
Wsparcie w zakresie uzyskania pomocy socjalnej
W ZCO dostępny jest dla pacjentów koordynator opieki, od którego dowiesz się m.in.: z jakich form pomocy socjalnej możesz skorzystać, jakie świadczenia emerytalno-rentowe Ci przysługują oraz jakie są procedury otrzymania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy. Dowiesz się również, jak uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i jakie uprawnienia i ulgi przysługują po uzyskaniu stopnia niepełnosprawności. Koordynator udziela też informacji o możliwościach dofinansowania do przedmiotów ortopedycznych, sprzętu rehabilitacyjnego, środków pomocniczych, likwidacji barier architektonicznych, turnusów rehabilitacyjnych. Koordynator pomoże Ci w wypełnieniu wniosków oraz pokieruje do instytucji oferujących wsparcie. Umów się na dogodny termin i dowiedz się, jak skorzystać ze wsparcia: tel. 726 807 907 lub 91 42 51 410 wew. 639, e-mail: dhorak@onkologia.szczecin.pl