W Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej wykonujemy badania z zakresu:
- biochemii klinicznej
- hematologii
- hemostazy
- immunochemii
- serologii transfuzjologicznej
- analityki ogólnej
Wszystkie badania wykonuje doświadczony zespół diagnostów laboratoryjnych i techników analityki medycznej. Wykorzystujemy nowoczesną aparaturę i odczynniki sprawdzonych firm, spełniających kryteria ISO i CE. Jakość wykonywanych badań oparta jest o wdrożony System Zarządzania Jakością. Wykonywane badania poddawane są ocenie wiarygodności poprzez udział w ogólnopolskich i międzynarodowych sprawdzianach jakości, potwierdzonych certyfikatami uczestnictwa.
W strukturach Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej działa także Bank Krwi. Do zadań banku należy zabezpieczenie pacjentów ZCO w krew i jej składniki. Zadania te są realizowane we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Pracownicy Banku odpowiadają za odbiór krwi i jej składników oraz za właściwe jej przechowywanie do czasu wydania do przetoczenia pacjentowi. W Banku Krwi prowadzona jest dokumentacja przychodów i rozchodów krwi i jej składników, sporządzane są raporty dot. jej zużycia.
W Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej działa też Pracownia Diagnostyki Mikrobiologicznej. Pracownia wyposażona jest w sprzęt najnowszej generacji, który daje możliwości przyspieszenia diagnostyki zakażeń sepsą. Czas oczekiwania na wyniki możemy znacznie skrócić w porównaniu do metod konwencjonalnych. Dzięki temu mamy możliwość szybszego zastosowania leczenia celowanego, ukierunkowanego na drobnoustrój, uzyskując szybciej oczekiwany efekt kliniczny.
Wyposażenie Pracowni otrzymaliśmy dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach 31 Finału, którego hasłem było “Chcemy wygrać z sepsą!”. To m.in.: spektrometr masowy (MALDI TOF) BIOTYPER do identyfikacji mikroorganizmów pozwalający na bardzo szybką identyfikację przy zastosowaniu zaawansowanej technologii na podstawie profili białkowych, z użyciem jonizacji laserowej, automatyczny system do posiewu krwi, analizator do diagnostyki molekularnej i wykrywania mechanizmów oporności typu multiplex PCR, system automatyczny do ilościowego oznaczania lekowrażliwości (MIC), komorę laminarną.
Sprzęt od WOŚP znacząco skrócił czas identyfikacji drobnoustrojów co pozwala na jeszcze szybszą i precyzyjniejszą reakcję oraz wdrożenie celowanego leczenia. To właśnie szybkie ustalenie czynnika etiologicznego i wdrożenie skutecznego leczenia w przypadku pacjentów onkologicznych ma kluczowe znaczenie.
Wojewódzkie centrum kompleksowego leczenia onkologicznego, jakim jest Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, dzięki wsparciu WOŚP zapewnia teraz jeszcze lepsze możliwości prowadzenia terapii – serdecznie dziękujemy Jurkowi Owsiakowi i wszystkim zaangażowanym w pracę Fundacji.
Zasady prawidłowego przygotowania się do badań laboratoryjnych
- na pobranie krwi najlepiej zgłoś się w godzinach porannych, na czczo
- przed pobraniem krwi odpocznij w pozycji siedzącej około 10 – 15 minut
- jeżeli to możliwe na badanie krwi zgłoś się w okresie nie przyjmowania leków lub bezpośrednio przed ich zażyciem, po konsultacji z lekarzem
Zasady dotyczące pacjentów oddających mocz na badania ogólne
- kobiety nie powinny oddawać moczu na badania ogólne w czasie miesiączki
- na dobę przed pobraniem moczu do badań należy wstrzymać się od stosunków płciowych
- przed oddaniem moczu do badania umyj dokładnie narządy moczowo-płciowe letnią wodą z mydłem
- mocz do badania powinien pochodzić z pierwszej, porannej próbki, najlepiej pobrać mocz ze środkowego strumienia
- próbkę z porannego moczu w ilości około 50 – 100 ml pobierz do jednorazowego, czystego, suchego pojemnika (dostępne w aptece), opisanego nazwiskiem, imieniem, datą urodzenia oraz datą i godziną pobrania
- dostarcz próbkę do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie
- uwaga - jeśli wykonujesz bakteriologiczne badanie moczu użyj jałowego pojemnika, dostępnego w aptece
Przestrzegaj wszystkich wymienionych zaleceń – tylko wtedy wyniki badań będą miarodajne i wiarygodne.
Laboratorium analityczne i punkt pobrań
BUDYNEK NR 8
tel: 91 42 51 532
Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi