Zakład Diagnostyki Obrazowej

Zakład Diagnostyki Obrazowej, budynek nr 8 – Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi

 Czynny: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7.00 – 17.00  oraz środa w godz.  7.00 – 18.00  

Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

Wykonywany jest: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 8.30 – 15.30 oraz środa w godz. 8.00 – 17.00.

Termin badania można umawiać osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 91 42 51 495 lub  91 42 51 495

Pracownia Tomografii  Komputerowej  i   Rezonansu Magnetycznego(Budynek 6)

Remont Pracowni Tomografii Komputerowej i wymiana sprzętu

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Zdrowia w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej wymieniamy tomograf komputerowy. Wsparcie ministerstwa to 2 mln. zł. Nowy aparat zastąpi stary, wysłużony sprzęt. W związku z tą wymianą rozpoczęliśmy także modernizację Pracowni Tomografii Komputerowej.  Konieczny remont pracowni i wymiana sprzętu powodują, że czas oczekiwania na badanie TK może zostać wydłużony. Po zakończonych pracach badanie będzie wykonywane z użyciem mniejszej dawki promieniowania, co oznacza wzrost bezpieczeństwa dla pacjenta.  Zmniejszy się również ilość kontrastu podawanego przed badaniem, co przekłada się na lepszą tolerancję dla organizmu osoby badanej. Nowoczesny sprzęt, którym będzie  dysponował Zakład Diagnostyki Obrazowej, wspomoże lekarzy radiologów w bardziej precyzyjnej ocenie zmian chorobowych

Przypominamy jednocześnie, że skierowania na badanie TK można realizować we wszystkich pracowniach tomografii komputerowej, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lista pracowni z terenu województwa zachodniopomorskiego znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia: https://www.nfz-szczecin.pl/informator/uklad4/IKTU303/SWIAD7220/IGMN3262011.html

                                                       

Pracownia MR i KT dysponuje wysokopolowymi (1,5T i 3T) aparatami do badań rezonansu magnetycznego:

 • Magnetom Essenza ( 2010)
 • Magnetom Skyra (2016)

oraz 64-warstwowym wielorzędowym tomografem komputerowym

 • Somatom Definition AS (2010).

Tomograf Komputerowy wyposażony jest w systemu kontroli i doboru dawki, dzięki czemu jest aparatem niezwykle bezpiecznym pod względem ochrony radiologicznej pacjenta.

Aparat do badań rezonansu magnetycznego posiada szereg cewek dedykowanych do badań poszczególnych narządów:

 • cewka dedykowana do głowy
 • cewka dedykowana do piersi
 • cewka BODY do badań miednicy i jamy brzusznej (badanie wykonywane przy użyciu triggera oddechowego)
 • cewka dedykowana do kolana
 • cewka dedykowana do barku
 • cewka dedykowana do nadgarstka
 • cewka dedykowana do stawu skokowego i stopy
 • cewka dedykowana do angiografii kończyn dolnych
 • cewka dedykowana do stawów skroniowo-żuchwowych

Najnowsze i najszybsze procesory pozwalają na szybkie i dokładne wykonywanie nawet najtrudniejszych badań, przy jednoczesnym maksymalnym skróceniu czasu badania. Możliwość uzyskania bardzo cienkich warstw umożliwia precyzyjną obróbkę obrazu, najnowocześniejsze stacje diagnostyczne wyposażone w nowe, udoskonalone oprogramowanie pozwalają na jeszcze dokładniejszą ocenę obrazu, a co za tym idzie, właściwą diagnozę. Aparat 3T dysponuje największym z możliwych okolem i ponad 200 kg udźwigiem, co umożliwia wykonywanie badań MR osobom, które do tej pory nie miały takiej możliwości. Jest to jedno z najbardziej komfortowych dla pacjenta do badań MR co pozwala badać pacjentów nawet z lekką klaustrofobią.

Wykonujemy szereg badań specjalistycznych, między innymi:

 • badania KT i MR mózgowia (w tym dyfuzja MR, perfuzja MR, spektroskopia MR, angiografia MR, traktografia, badania funkcjonalne ), przysadki mózgowej
 • badania twarzoczaszki, szyi
 • badania MR piersi
 • badania jamy brzusznej, miednicy , enterografię
 • badania stawów (skokowy, kolanowy, stawy biodrowe, krzyżowo-biodrowe, barkowy, nadgarstek , ręki ,   mostkowo-obojczykowe )
 • badania kręgosłupa.
 • badania w obrębie ściany klatki piersiowej

Badania wykonywane są przez wysoko wykwalifikowany personel. W Pracowni zatrudnionych jest   18 osób, w tym 9 lekarzy specjalistów w dziedzinie radiologii (wszystkie niejasne przypadki konsultowane są przez doświadczonego profesora radiologii, wieloletniego konsultanta wojewódzkiego i krajowego ds. radiologii), 4 pielęgniarki, 5 techników elektroradiologii oraz 2 fizyków.

W ofercie badań znajdują się dodatkowo innowacyjne badania: pomiar ilościowy tłuszczu w wątrobie oraz pomiar prędkości przepływu płynu mózgowo rdzeniowego.

       

Ulotka dotycząca badania pomiaru ilościowego tłuszczu w wątrobie   (kliknij na obrazek w celu powiększenia) 

Czynna w godzinach   7:00 – 16:00

Rejestracja i odbiór wyników w godzinach 7:45 -15.30

Termin badania można umawiać osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 91 42 51 446

Wszelkie pytania odnośnie badań MR i KT można również kierować na adres rezonans@onkologia.szczecin.pl

Na badanie należy bezwzględnie zabrać skierowanie, dowód osobisty, a także dokumentację z uprzednio wykonywanych badań tej samej okolicy anatomicznej.

Pacjenci zgłaszający się na badanie ze skierowaniem od lekarza specjalisty nie posiadającego umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia mogą wykonać badanie w naszym Zakładzie za odpłatnością, zgodnie z cennikiem dostępnym poniżej.

Cennik plik (.pdf)