Ośrodek Rehabilitacji Psychospołecznej i Medycznej Osób Niepełnosprawnych

”Człowiek jest tyle wart ile może dać drugiemu człowiekowi”

                                                                 św. Jan Paweł II

„Żyje ten, kto nie żyje tylko dla siebie”

                                                         Meander

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii Ośrodek Rehabilitacji Psychospołecznej
i Medycznej  Poradnia Medycyny Paliatywnej i Hospicjum Domowe

ul. Strzałowska 27, 71-730 Szczecin

Tel. 91/4251564

O nas…

Ośrodek Rehabilitacji Psychospołecznej i Medycznej z Poradnią Paliatywną przy Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, przyjął swoich pierwszych pacjentów w maju 2010r.

Jesteśmy młodym, prężnie działającym zespołem, w skład którego wchodzą lekarze specjaliści, fizjoterapeuci, psycholodzy, pielęgniarki.

Przywrócenie pacjentom zdolności do możliwie największej samodzielności i niezależności, poprawa jakości ich życia – a co za tym idzie – powrót do pełnej aktywności życiowej,  to nadrzędne cele naszej działalności. Osiągamy je poprzez kompleksową rehabilitację psychofizyczną osób leczonych z powodu nowotworów. W sytuacji, gdy wyleczenie choroby jest niemożliwe, pacjent – wraz z rodziną – objęty zostaje opieką paliatywną. Jest to specjalistyczne świadczenie medyczne, realizowane przez wielodyscyplinarny zespół osób przygotowanych do opieki nad chorym, u którego nie ma możliwości kontynuacji leczenia przyczynowego. Opieka paliatywna służy poprawie jakości życia pacjenta. Zmianę uzyskuje się przez zaspokojenie potrzeb fizycznych, psychicznych oraz wsparcie socjalne. Pomocą obejmujemy również rodzinę pacjenta, zarówno  w trakcie trwania choroby, jak i w okresie żałoby.

Nasz zespół:

Kadra medyczna o wysokich kwalifikacjach oraz wysokiej klasy sprzęt rehabilitacyjny gwarantują  bardzo dobrą jakość świadczonych usług. Pracownicy stale poszerzają swoją wiedzę poprzez aktywne uczestnictwo w licznych kursach, zarówno w kraju jak i za granicą.

Kierownik:

  • dr n. med. Katarzyna Żułtak – Bączkowska specjalista rehabilitacji medycznej oraz specjalista medycyny paliatywnej

Nasze Hospicjum Domowe finansowane jest przez Regionalną Fundację Walki z Rakiem przy Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. Wszystkim darczyńcom dziękujemy za każdą wpłatę na rzecz Fundacji oraz za przekazanie 1% podatku. Każdy, nawet najdrobniejszy dar, umożliwia nam dalsze działania, poprawiające jakość życia naszych podopiecznych.

REHABILITACJA

Usytuowanie Ośrodka przy Zachodniopomorskim Centrum Onkologii umożliwia skuteczniejsze leczenie pacjentów onkologicznych. Lekarz onkolog prowadzący chorobę podstawową oraz lekarz rehabilitacji medycznej sprawującym opiekę nad pacjentem w Ośrodku Rehabilitacji mogą być w stałym kontakcie. Daje to pacjentom poczucie bezpieczeństwa i zwiększa ich nadzieję na szybszy powrót do zdrowia. Częściowo bowiem rehabilitacja ma także możliwość bezpośredniego wspomagania leczenia nowotworów złośliwych. Dotyczy to głównie aktywności ruchowej, która pobudzając odporność organizmu i modyfikując gospodarkę hormonalną i metaboliczną, jest istotnym czynnikiem pierwotnej i wtórnej prewencji choroby nowotworowej.

W leczeniu pacjentów stosowanych jest wiele metod specjalistycznych: drenaż limfatyczny metodą Vodera, PNF, FDM, Terapia Cranio-Sacralna, Technki Energizacji Mięśni, McKenzie, Kinesiology Taping, kompresoterapia przy zastosowaniu bandaży Thusane, Nordic Walking oraz taniec.

OPIEKA PALIATYWNA

Opieka paliatywna jest aktywną, wszechstronną i całościową opieką nad pacjentem  i jego rodziną. Stosuje się ją, gdy wyleczenie z choroby nie jest już możliwe. Ma na celu poprawę jakości życia pacjenta poprzez zaspokojenie potrzeb fizycznych, psychologicznych, socjalnych i duchowych. Opieka obejmuje również rodzinę pacjenta zarówno  w trakcie trwania choroby jak i w okresie żałoby. Specjalistyczne świadczenia medyczne w tym zakresie udzielane są przez wielodyscyplinarny zespół osób przygotowanych do opieki nad chorym umierającym.

Świadczymy usługi w ramach Poradni Paliatywnej oraz Hospicjum domowego. Prowadzimy wypożyczalnię sprzętu medycznego (materace przeciwodleżynowe, łóżka rehabilitacyjne, wytwornice tlenowe, inhalatory, baseny, chodziki, wózki inwalidzkie, kule itp.). Sprzęt wypożyczany jest bezpłatnie.

OPIEKA PSYCHOLOGICZNA

Stan emocjonalny pacjenta wpływa na zdrowienie w chorobie nowotworowej-  to fakt potwierdzony naukowo, dlatego pacjentom onkologicznym i ich rodzinom oferujemy także pomoc psychologiczną. Jest ona zawsze zindywidualizowana i dostosowana do potrzeb konkretnej osoby. Podstawowym celem terapii psychoonkologicznej jest poprawa jakości życia. Służy temu pobudzenie woli walki z rakiem, pomoc w obalaniu szkodliwych przekonań na temat choroby i leczenia, pomoc w bezpiecznym rozładowywaniu negatywnych emocji oraz we wdrażaniu zdrowego myślenia i zachowania.

Z pomocy psychologicznej może korzystać każdy pacjent Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, a w szczególności:

–         osoby, które są lub były chore na raka, ale czują, że nie zrobiły jeszcze wszystkiego, co w ich mocy, by go pokonać;

–         osoby, które są nawet bardzo silne psychicznie, ale czasem mają ochotę się poddać  i jest im z tym źle;

–         osoby, które chcą zobaczyć i posłuchać, jak inni radzą sobie z podobnymi problemami i wymienić się z nimi doświadczeniami.

Prowadzimy konsultacje indywidualne, warsztaty psychologiczne w ramach Szkoły dla Pacjentów Onkologicznych i Ich Rodzin, realizujemy program opieki psychologicznej dla pacjentek z rakiem piersi, a także zajęcia psychoedukacyjne i relaksacyjne dla pacjentek Dziennego Oddziału Rehabilitacji.

Pacjenci mogą zgłaszać się samodzielnie, w imieniu pacjenta kontakt z psychologiem może również nawiązać lekarz, pielęgniarka lub bliska osoba chorego.

Pacjentów Oddziału Chirurgii, Oddziału Onkologii Klinicznej oraz Oddziału Radioterapii odwiedzamy w szpitalu, po uprzednim zgłoszeniu.

Zachęcamy do kontaktu:

Ośrodek Rehabilitacji Psychospołecznej i Medycznej Osób Niepełnosprawnych ZCO  Szczecinie, ul. Strzałowska 27, pok. 205 tel.:  91 42 51 534

SZKOŁA DLA PACJENÓW ONKOLOGICZNYCH I ICH RODZIN

Czym jest szkoła dla pacjentów?

Szkoła dla pacjentów jest multidyscyplinarną formą wsparcia chorych. Przyczynia się do poprawy efektywności leczenia, oferując pacjentowi zrozumienie i podjęcie współodpowiedzialności za swoje leczenie i stan zdrowia.

Przewlekle chorzy, którzy korzystają z oferty szkoły dla pacjentów, dużo rzadziej trafiają do szpitala, są też w stanie lepiej sobie pomóc.

Idea szkoły:

Szkoły dla  pacjentów  sprawdziły się w przypadku  nadciśnienia tętniczego, astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy cukrzycy. Po zastosowaniu wiedzy zdobytej na takim szkoleniu, życie pacjentów zupełnie się zmieniało. Osoby z chorobami przewlekłymi, które uczestniczyły w zajęciach takich szkół, ok. 50% rzadziej są hospitalizowane. Dowodzą tego światowe badania, a potwierdzają doświadczenia działającego przy  Instytucie Medycznym w Warszawie Centrum Edukacji Chorych Przewlekle, gdzie powstała pierwsza w Polsce szkoła dla pacjentów. Przeszkolono tam około 600 chorych z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP).

Pacjenci nie zawsze uzyskują pełną informację w trakcie pobytu w szpitalu, nie wszyscy mają odwagę zapytać lekarza prowadzącego, czy też nie mają świadomości, o co pytać. Problem bowiem może pojawić się w trakcie pobytu w domu lub po zakończeniu terapii. O tym, że edukowanie pacjentów i członków ich rodzin przez specjalistów w danej dziedzinie jest ze wszech miar słuszne świadczyć mogą fora internetowe odwiedzane przez nich. Zdarza się dość często, że wymieniane informacje mijają się z prawdą, wprowadzają niepotrzebnie niepokój i są poradami nieprofesjonalnymi.

Szkoła dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin jest pierwszą taką szkołą w Polsce.

Terminy spotkań: wtorki, czwartki  w godzinach od godz. 15:00 (jeden wykład 30 – 45 minutowy) z 10 minutową przerwą, warsztaty, rozmowy w kuluarach, spotkania z ciekawymi ludźmi (czas trwania  zależy od tematyki poruszanej na zajęciach, formy w jakiej będą przebiegały oraz zainteresowania uczestników).

Zajęcia w Szkole odbywają się cyklicznie dwa razy do roku: blok wiosenny i jesienny

Jeden cykl trwa 8 tygodni. Tematyka spotkań jest zmieniana i aktualizowana w zależności od zainteresowania i zgłaszanych potrzeb po każdym cyklu.