W diagnostyce i leczeniu zmian nowotworowych w piersiach liczy się czas – nie zwlekaj.
Statystyka chorób nowotworowych obrazuje jak duży odsetek stanowią choroby piersi. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, stanowi bowiem ponad 20 % wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia.
W 2017 roku nowotwór piersi został rozpoznany u 826 kobiet (864 w 2016 r.) z województwa zachodniopomorskiego. Większość zachorowań przypada na grupę kobiet w wieku 45 64 lat, to ok.30% (29% w 2016 r.) zachorowań na ten nowotwór w tej grupie wiekowej. Kobiety w wieku 45-64 lat objęte są populacyjnym programem badań przesiewowych (50-69 lat). Udział w takim badaniu redukuje ryzyko zgonu z powodu raka piersi poprzez wykrycie choroby w takiej fazie rozwoju, w której
skuteczność leczenia jest najwyższa. W ostatnich latach na nowotwory złośliwe piersi chorują już coraz młodsze kobiety w wieku 20-45 lat, jest to 27% (25% w 2016 r.) zachorowań w danej grupie wiekowej.
Wcześnie wykryty rak jest bardzo często wyleczalny.
Nowotwory jelita grubego i odbytu są trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn (660 000 przypadków, 10%) i drugim u kobiet (570 000 przypadków, 9%).
W województwie zachodniopomorskim, w 2017 roku, rak jelita grubego (C18-C21) stanowił 11,7 % wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród mężczyzn. Natomiast u kobiet było to 9,2 %.
Przemiana zmiany łagodnej (polip) w zmianę złośliwą trwa kilkanaście lat. Podczas badania kolonoskopowego polipy można usunąć. Dzięki temu zapobiegamy rozwojowi raka. To pokazuje jak ważna jest profilaktyka.
W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii istnieje Wojewódzkie Biuro Rejestracji Nowotworów dokąd lekarze wysyłają karty zgłoszenia nowotworów złośliwych skąd dane przekazywane są do Krajowego Rejestru Nowotworów – Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej – Curie w Warszawie. Monitoring taki służy oszacowaniu grup zwiększonego ryzyka i ukierunkowaniu działań prewencyjnych.