Piszą o nas

Artykuł z Głosu Szczecińskiego z dnia 10 listopada 2010r. 

Gigant do walki z rakiem powstaje na Golęcinie

Anna Folkman 

Rośnie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi na Golęcinie. Budynek jest gotowy. Zimą prace będą prowadzone wewnątrz. 

(Adam Słomski)

 Centrum będzie kosztować ponad 44 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, z budżetu województwa oraz środków własnych szpitala. Jeszcze lepsza wykrywalność nowotworów, leczenie na wysokim poziomie i piękny widok dla poprawy samopoczucia. To wszystko w 2012 zapewni pacjentom Zachodniopomorskie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi przy ul. Strzałowskiej.

Wjeżdżając w ulicę Rolną od razu widać ogromne mury, które wyrosły przez ponad rok na tyłach Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Wokół kręcą się ekipy budowlane. Tynkują, ocieplają, wstawiają okna.

– Zima trochę dała się nam we znaki i przez około 2 miesiące prowadzenie prac było znacznie utrudnione – mówi Zbigniew Dudziński, zastępca dyrektora ds. administracyjno – eksploatacyjnych. – Akurat na ten okres przypadło wylewanie betonu. Tego nie można robić przy temperaturze poniżej minus 5 stopni. Na szczęście, nie mamy większych opóźnień.

Budynek ma być gotowy w czwartym kwartale 2011 roku. Uruchomienie samego Centrum powinno nastąpić w 2012 roku. Wtedy remontu doczeka się obecny oddział chemioterapii, do którego trafią pacjenci w trakcie radioterapii. Teraz, z powodu braku miejsc, znajdują się w pobliskim domu rekolekcyjnym.

Przed zimą obiekt powinien zostać zamknięty, bo konstrukcja jest już całkowicie wykończona. W grudniu zacznie działać ogrzewanie i wtedy będzie można kontynuować prace wewnątrz. W tej części Polski Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie to największa, wyspecjalizowana placówka medyczna, która kompleksowo diagnozuje i leczy choroby nowotworowe oraz prowadzi szeroko pojętą profilaktykę.

Powierzchnia użytkowa budowanego Centrum ma mieć ponad 8 tys. mkw. Część pomieszczeń, które służą dziś do udzielania świadczeń medycznych, nie spełnia norm europejskich i krajowych.

Porady, badania i zabiegi są wykonywane w różnych, oddalonych od siebie obiektach. Po powstaniu Centrum w jednym miejscu znajdą się wszystkie pracownie diagnostyczne, poradnie onkologiczne, oddział dzienny chemioterapii, oddział stacjonarny chemioterapii i apteka zakładowa. 

  

Artykuł z Głosu Szczecińskiego z dnia 19 października 2010r. 

Trzy szpitale z naszego województwa w najlepszej dziesiątce Rzeczpospolitej

W „Rankingu szpitali 2010” opublikowanym we wtorek w Rzeczpospolitej w pierwszej setce szpitali wielospecjalistycznych i onkologicznych znalazło się aż dziewięć placówek z naszego województwa. Trzy z nich znalazły się w pierwszej dziesiątce. 

 Ranking przygotowała Rzeczpospolita i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia na podstawie oceny m.in. finansów szpitali, sposobu zarządzania, kwalifikacji kadry, warunków w jakich przebywają pacjenci. Ankiety wypełniło 258 placówek z kraju.
Największy sukces odniósł Regionalny Szpital w Kołobrzegu, zajmując piąte miejsce w klasyfikacji. Powody do dumy mają też Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach (8 lokata) oraz Zachodniopomorskie Centrum Onkologii (10 miejsce).
– Renoma szpitala przekłada się na wymierne korzyści. W zeszłym roku pracę rozpoczęło tu ośmiu lekarzy specjalistów. – Uznali, że warto u nas pracować – podkreśla Janusz Olszewski, dyrektor Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu. Na leczenie przyjeżdżają Niemcy i Skandynawowie, a w przyszłym roku będzie tu organizowana międzynarodowa konferencja ortopedyczna. 

Artykuł Moje Miasto z dnia 23.10.2010r. 

Budują Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi na Golęcinie. Zimą będą wykańczać wewnątrz

Jeszcze lepsza wykrywalność nowotworów, leczenie na wysokim poziomie i piękny widok dla poprawy samopoczucia. To wszystko w 2012 zapewni pacjentom Zachodniopomorskie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi przy ul. Strzałowskiej. 

 

Widok z tarasu nowego Centrum Autor: Adam Słomski 

Wjeżdżając w ulicę Rolną od razu widać ogromne mury, które wyrosły przez ponad rok na tyłach ZCO. Wokół kręcą się ekipy budowlane. Tynkują, ocieplają, wstawiają okna. 

– Zima trochę dała się nam we znaki i przez ok. 2 miesiące prowadzenie prac było niemożliwe – mówi Zbigniew Dudziński, zastępca dyrektora ds. administracyjno – eksploatacyjnych. – Akurat na ten okres przypadło wylewanie betonu. Tego nie można robić przy temperaturze poniżej minus 5 stopni. Na szczęście nie wpłynęło to na nas znacznie. Nie mamy opóźnień. Budynek ma być gotowy w czwartym kwartale 2011 roku. Uruchomienie samego Centrum powinno nastąpić w 2012 roku. Wtedy remontu doczeka się oddział chemioterapii, do którego trafią pacjenci, którzy z powodu braku miejsc znajdują się w pobliskim domu rekolekcyjnym. 

Na tegoroczną zimę obiekt powinien zostać zamknięty, bo konstrukcja jest już całkowicie wykończona. Już teraz można podziwiać wspaniałe rozlewiska jeziora Dąbie z tarasu, który w przyszłości będzie udostępniony pacjentom. Do końca października będą już wstawione wszystkie okna. W grudniu wewnątrz zacznie działać ogrzewanie i wtedy będzie można rozpocząć prace wewnątrz. 

W tej części Polski Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie to największa, wyspecjalizowana placówka medyczna, która kompleksowo diagnozuje i leczy choroby nowotworowe oraz prowadzi szeroko pojętą profilaktykę. Powierzchnia użytkowa budowanego Centrum ma mieć ponad 8 tys. kw. 

Dotychczasowy budynek nie spełnia norm europejskich. Zabiegi są wykonywane w różnych, oddalonych od siebie obiektach. Po powstaniu Centrum w jednym miejscu znajdą się wszystkie pracownie diagnostyczne, poradnie onkologiczne, oddział dzienny chemioterapii oraz oddział stacjonarny chemioterapii. 

Teraz np. poradnia znajduje się w piwnicy a leki, które powinno wykonywać się w aptece, teraz przygotowywane są na oddziale. 

Oprócz tak gigantycznej inwestycji, szpital stale się rozwija. Od września działa tu nowy rezonans magnetyczny w tym roku zakupiony zostanie jeszcze tomograf komputerowy. Rozpoczęto m.in. ocieplanie niektórych oddziałów a w maju 2011 roku gotowa ma być przebudowa Ośrodka Recepcyjno-Informatycznego. 

Centrum będzie kosztować ponad 44 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, z budżetu województwa oraz środków własnych szpitala. Pobierz artykuł 

  

Artykuł z Głosu Szczecińskiego z dnia  

5 maja 2010
 
  

Wielkie inwestycje na Golęcinie. Rosną mury centrum za 44,5 miliona

ANNA MISZCZYK 

Przy Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi uwijają się robotnicy. Szpital przygotowuje się do przetargów na jego wyposażenie. 

Wykonano już 82 procent robót ziemnych i 62 procent konstrukcyjnych. 

 

(Fot. Andrzej Szkocki) 

Trwa budowa Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi, które będzie działać przy Zachodniopomorskim Centrum Onkologii na Golęcinie. Ma ono powstać do końca 2012 roku. 

– I o żadnym opóźnieniu nie ma mowy. Absolutnie! Ja to muszę mieć na czas – mówi Krystyna Pieczyńska, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. – Co dzień patrzę, co już zrobiono. Cieszę się, gdy powstaje każda kolejna ścianka. Pilnuję robotników jak swoje dzieci. Kierownik budowy chyba ma mnie już dosyć – śmieje się dyrektor. 

O potrzebie budowy Centrum mówiło się od lat. Długo jednak trzeba było czekać, aż pojawią się możliwości finansowania takiej inwestycji. Centrum poprawi istniejącą bazę szpitala i stworzy lepsze warunki do jego funkcjonowania. Obecnie w szpitalu brakuje łóżek dla pacjentów. Placówka wynajmuje dla nich blisko 70 łóżek w pobliskim domu rekolekcyjnym. 

Po powstaniu Centrum chorzy będą leżeć w szpitalu. Cała szpitalna diagnostyka zostanie przeniesiona w jedno miejsce, zwolnione pomieszczenia zostaną więc wykorzystane na bazę łóżkową. Centrum będzie kosztować 44,5 mln zł. Z Regionalnego Programu Operacyjnego pochodzić ma prawie 24,5 mln zł, a reszta pieniędzy – z budżetu województwa oraz środków własnych szpitala. 

Wykonano już 82 procent robót ziemnych i 62 procent konstrukcyjnych. Zrobiono prawie wszystkie izolacje. 

– Płatności regulowane są na bieżąco – mówi dyrektor ZCO. – Równolegle z budową Centrum przygotowujemy się do przetargów na wyposażenie pracowni. 

„Zarządzam przez wiedzę”  Rozmowa z Dyrektor Zachodnipomorskiego Centrum Onkologii. Miesięcznik Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia z marca 2010 – pobierz artykuł 1, artykuł 2, artykuł 3, artykuł 4, okładka