Artykuł Moje Miasto z dnia 23.10.2010r.
Jeszcze lepsza wykrywalność nowotworów, leczenie na wysokim poziomie i piękny widok dla poprawy samopoczucia. To wszystko w 2012 zapewni pacjentom Zachodniopomorskie Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi przy ul. Strzałowskiej.
Widok z tarasu nowego Centrum Autor: Adam Słomski
Wjeżdżając w ulicę Rolną od razu widać ogromne mury, które wyrosły przez ponad rok na tyłach ZCO. Wokół kręcą się ekipy budowlane. Tynkują, ocieplają, wstawiają okna.
– Zima trochę dała się nam we znaki i przez ok. 2 miesiące prowadzenie prac było niemożliwe – mówi Zbigniew Dudziński, zastępca dyrektora ds. administracyjno – eksploatacyjnych. – Akurat na ten okres przypadło wylewanie betonu. Tego nie można robić przy temperaturze poniżej minus 5 stopni. Na szczęście nie wpłynęło to na nas znacznie. Nie mamy opóźnień. Budynek ma być gotowy w czwartym kwartale 2011 roku. Uruchomienie samego Centrum powinno nastąpić w 2012 roku. Wtedy remontu doczeka się oddział chemioterapii, do którego trafią pacjenci, którzy z powodu braku miejsc znajdują się w pobliskim domu rekolekcyjnym.
Na tegoroczną zimę obiekt powinien zostać zamknięty, bo konstrukcja jest już całkowicie wykończona. Już teraz można podziwiać wspaniałe rozlewiska jeziora Dąbie z tarasu, który w przyszłości będzie udostępniony pacjentom. Do końca października będą już wstawione wszystkie okna. W grudniu wewnątrz zacznie działać ogrzewanie i wtedy będzie można rozpocząć prace wewnątrz.
W tej części Polski Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie to największa, wyspecjalizowana placówka medyczna, która kompleksowo diagnozuje i leczy choroby nowotworowe oraz prowadzi szeroko pojętą profilaktykę. Powierzchnia użytkowa budowanego Centrum ma mieć ponad 8 tys. kw.
Dotychczasowy budynek nie spełnia norm europejskich. Zabiegi są wykonywane w różnych, oddalonych od siebie obiektach. Po powstaniu Centrum w jednym miejscu znajdą się wszystkie pracownie diagnostyczne, poradnie onkologiczne, oddział dzienny chemioterapii oraz oddział stacjonarny chemioterapii.
Teraz np. poradnia znajduje się w piwnicy a leki, które powinno wykonywać się w aptece, teraz przygotowywane są na oddziale.
Oprócz tak gigantycznej inwestycji, szpital stale się rozwija. Od września działa tu nowy rezonans magnetyczny w tym roku zakupiony zostanie jeszcze tomograf komputerowy. Rozpoczęto m.in. ocieplanie niektórych oddziałów a w maju 2011 roku gotowa ma być przebudowa Ośrodka Recepcyjno-Informatycznego.
Centrum będzie kosztować ponad 44 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, z budżetu województwa oraz środków własnych szpitala. Pobierz artykuł