Ułatwienia dostępu

Różowy październik

Rozowy Pazdziernik edited 768x644 1

Różowy październik

W październiku, miesiącu walki z rakiem piersi, staramy się skupić uwagę kobiet na konieczności brania udziału w badaniach profilaktycznych oraz świadomości budowania zdrowego trybu życia.  Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie włączyło się w organizację Marszu Różowej Wstążki. Razem z Fundacją „MOŻESZ” zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Szczecina oraz ich rodziny na Marsz zaplanowany na 15 października. Wspólny przemarsz ulicami Szczecina to wyraz wsparcia dla osób zmagających się z chorobami nowotworowymi i okazja do promowania badan profilaktycznych i zdrowego trybu życia. Finał Marszu odbędzie się w Filharmonii Szczecińskiej, gdzie uczestniczki spotkania będą mogły wziąć udział w prelekcjach z udziałem lekarzy specjalistów z ZCO oraz skorzystać z przygotowanych stoisk profilaktyczno-edukacyjnych. Więcej informacji o marszu znajduje się na stronie  internetowej: https://marszrozowejwstazki.pl/

22 października organizujemy konferencję naukową „Rak piersi praktycznie”.
– Konferencja nieprzypadkowo została zaplanowana na październik – miesiąc walki z rakiem piersi, uznawany na całym świecie za czas poświęcony na wzrost świadomości na temat czynników ryzyka nowotworu – mówi dr Małgorzata Talerczyk, przewodnicząca konferencji – W ten sposób chcemy podkreślić wagę profilaktyki raka piersi oraz przybliżyć sposób leczenia tego najczęściej występującego wśród kobiet nowotworu w naszym wyspecjalizowanym ośrodku, certyfikowanym międzynarodową akredytacją Breast Cancer Unit.

Jesteśmy pierwszym w Polsce ośrodkiem, który otrzymał w 2013 roku pełną pięcioletnią akredytację potwierdzającą utrzymywanie standardów światowych w leczeniu nowotworów piersi. Po raz kolejny Breast Cancer Unit w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii uzyskał podwójną polską i międzynarodową Akredytację w toku niezależnego, zewnętrznego audytu Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego  SIS/ISS w 2018 roku. Certyfikat potwierdza, że w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie pacjentki z rakiem piersi są leczone wg ustalonych, najwyższych standardów. Podczas konferencji specjaliści ZCO będą dzielić się praktyczną wiedzą na temat wykrywania i interdyscyplinarnego leczenia raka piersi.

W Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w budynku Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi, w poczekalni do pracowni mammografii przygotowaliśmy wystawę zdjęć kampanii „Pomacaj się”. Organizatorzy kampanii od 2019 roku do tej pory sfotografowali 140 kobiet doświadczonych rakiem piersi. Jak piszą: „(to) kampania społeczna mająca na celu zwrócenie uwagi na znaczenie samobadania we wczesnym wykrywaniu raka piersi oraz pokazująca siłę i piękno kobiet dotkniętych rakiem piersi.” Część tych fotografii można będzie obejrzeć w naszym szpitalu.

W ramach umowy podpisanej z Kaliszem Pomorskim, który realizuje „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Gminy Kalisz Pomorski” organizujemy dla pań z Kalisza cykl spotkań edukacyjnych połączonych z mammografią. Gminny program zakłada objęcie mieszkanek Kalisza w wieku 40-49 lat badaniami mammograficznymi, instruktażem samobadania piersi oraz prelekcją edukacyjną nt. profilaktyki nowotworowej. W październiku z mieszkankami Kalisza nasi specjaliści spotkają się w dwie soboty: 15.10 i 29.10. Kolejne badania zostały zaplanowane na listopad i grudzień.

– Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet – w 2021 r. w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie zoperowaliśmy ok. 1100 pacjentek z diagnoza raka piersi – mówi dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w ZCO –  Pacjentki często zgłaszają się do nas zbyt późno, kiedy nowotwór jest już  w zaawansowanym stadium. Tymczasem rak piersi wcześnie wykryty jest możliwy do wyleczenia. Właśnie dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne: mammografię i USG oraz pamiętać o comiesięcznym  samobadaniu piersi.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – do tych Pań skierowany jest populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, w ramach którego wykonywana jest bezpłatna mammografia. Trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesna, a pacjentki, do których skierowany jest program (czyli Panie w wieku 50 – 69 lat, które nie miały wykonywanego badania w ramach NFZ w ciągu ostatnich dwóch lat) nie muszą mieć na nią skierowania. Nie obowiązuje też rejestracja.

W naszym szpitalu mammografię w ramach programu wykonujemy codziennie, od poniedziałku do piątku. Wystarczy zgłosić się do Zakładu Diagnostyki Obrazowej (mieści się w budynku nr 8, czyli  Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi):  w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 8.30 – 15.30, a w środę w godz. 8.00 – 17.00.